Türkiye'de yapılan imar planı uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve Denizli örneği
Applications problems of urban surveying in Turkey and example of Denizli region
  1. Tez No: 67362
  2. Yazar: MEHMET EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS BARIŞKANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE YAPILAN İMAR UYGULAMALARINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE DENİZLİ ÖRNEĞİ Mehmet EFE Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotegrometri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Abbas BARIŞ KANER 1997, Sayfa : 67 Jüri ı Prof. Abbas BARIŞKANER Doç. Dr. Cemal BIYIK Yrd, Doç Dr. Ali ERDİ Türkiye'de İmar planlarının yapılmasını öngören ilk kanun 1848'de çıkışından günümüze kadar yaklaşık 120 kanun, tüzük ve yönetmelik çıkmış olup bunların yaklaşık yarısı halen yürürlükte bulunmakta ve araziye uygulanması için de zorlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır. Bu çalışmada, yürürlükteki mevzuatlara göre Türkiye'de yapılan imar planı uygulama yöntemleri ele alınmış ve yöntemlerin uygulanışı sırasında karşılaşılan problemler incelenmiştir. Önce Türkiye'de yapılan çalışmalar hakkında daha sonra da Denizli bölgesinde yapılan uygulamalar hakkında bilgi verilmiş ve uygulama sorunları araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : İmar uygulaması, İmar mevzuatı, 18. madde uygulaması, Islah imar planı uygulaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATIONS PROBLEMS OF URBAN SURVEYING IN TURKEY AND EXAMPLE OF DENİZLİ REGION Mehmet EFE Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Advisor : Prof. Abbas BARIŞKANER 1997, Page : 67 Jury : Prof. Abbas BARIŞKANER Assoc. Prof. Dr. Cemal BIYIK Assoc. Prof. Dr. Ali ERDİ The first zoning and construction plan law was came into the force in 1848, about 120 law and regulation were accepted since then. Almoust half of them are still in force. Besides the laws, which are in force, have no obligation for application to the field. In this study, the application methods of zoning and construction plans in Turkey and the problems, which arouses when applied to the field, are analysed. First, the knowledge about the works in Turkey, and second the knowledge about the application in Denizli are given and application problems are searched. Key Words : Zone and construction plan application, Zone and construction plan regulation, lS.th item application, improvement zoning plan application. II