Jeodezik ağlarda klasik ve GPS ölçme yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparision of conventional and GPS measurement methods in geodesy network
  1. Tez No: 67361
  2. Yazar: ÖMER MUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAL CEVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi JEODEZİK AĞLARDA KLASİK VE GPS ÖLÇME YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ömer MUTLUOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Y. Doç. Dr. Cevat İNAL 1997, Sayfa: 59 Jüri: Prof.Dr. Mehmet YERCİ Doç.Dr. Ferruh YILDIZ Y.Doç.Dr. Cevat İNAL Jeodezinin görevlerinden biri de yeterli sıklıkta ve doğrulukta yer kontrol noktası üretmektir. Günümüze kadar klasik yöntemlerle doğrultu ve kenar ölçmek suretiyle oluşturulan nirengi ağlan, bugün GPS teknikleriyle üç boyutta ağ kurmak klasik yönteme göre, hızlı, daha az zahmetti, ölçmeler doğa şartlarına daha az bağımlı ve daha hassastır. Ölçmeler kısa sürede bitirilebilmektedir. 1995 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi işbirliği ile Konya metropolitan alanda kurulan nirengi ağının ülke sistemindeki koordinattan GPS yöntemiyle belirlenmiştir. Bu çalışmada 7 noktası önceden belirlenen GPS noktası olmak üzere 8 noktalı bir test ağı oluşturularak klasik yöntemlerle elde edilen sonuçlar ile GPS sonuçlan karşılaştırılmıştır. Test ağındaki ölçmeler klasik yöntemlerle Büyük Ölçekli Haritaların Yapım Yönetmeliği Hükümlerine göre yapılmış ve ölçüler iki grup ağırlık seçilerek serbest dengelenmiştir. Serbest dengelenen koordinatlar ülke sisteminde GPS ile belirlenen koordinatlara Helmert yöntemi ile dönüştürülmüştür. Dönüşümün ortalama hatası 1. grup ağırlık için m0=4.73 cm, 2.grup ağırlıkar için m0=4.47 cm olup ölçek ve nokta uyuşumsuzluğuna rastlanmamıştır. Klasik yöntemle belirlenen kenarlarla GPS ile belirlenen kenarlar arasındaki maksimum fark 11 cm'dir.GPS ölçme yönteminin ülke nirengi ağlarının yenilenmesi ve sıklaştırılmasında basan ile kullanılabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Global konum belirleme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE COMPARISON OF CONVENTIONAL AND GPS MEASUREMENT METHODS IN GEODESY NETWORK ÖmerMUTLUO?LÜ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Fhotogrammetry Supervisor: Ass.Prof.Dr. Cevat İNAL 1997, Page: 59 Jury: Prof. Dr. Mehmet YERCİ Assoc.Prof.Dr. Ferruh YILDIZ Ass.Prof.Dr. Cevat İNAL One of the task of geodesy is also to produce enough dense and precise ground control points.Triangulafion network,which is done by angle measurement or trilation by side measurement are convantional methods and nowdays these measurement are done by GPS method more precise, less work and less depend on the natural conditions.The measurement could have been finished in a short time. In 1995, a triangulation net was set up and the coordinates of points defined in national coordinate system by GPS method in Konya municipal area by the cooperation of Konya Metropol Municipality and Selçuk University. Using 7 point of the net defined by GPS allready a test net with 8 points was set up and the coordinates of points in both methods was compared.The measurement of test net was done using the Rules of large scaled map production by convantional method and have been adjusted as free net by selecting of two group weights.The coordinates were transformed to GPS system using Helmerf s transformation equations. The mean error of the first group weight is mo=4. 73 cm and mo=4.47 cm for the second group weight and there was no any descripency at any pointThe difference of both methods is 11 cm. IllIt has been tought that GPS method can be used successively for renew and to density of country geodesic network.