Sosyal platformlardan elde edilen gelirin vergilendirilmesi
Taxation of income obtained through social media platforms
  1. Tez No: 673642
  2. Yazar: MEHMET EMİN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ YEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ekonominin dijital araçlarla bütünleşmesi uluslararası ticareti daha az maliyetli ve verimli hale getirse de bu durum vergilendirme konusunda vergi otoritelerini zor durumda bırakmakta ve birtakım vergisel sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Çalışmanın amacı dijital ekonominin ortaya çıkardığı vergisel sorunları tespit etmektir. Çalışmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Dijital ekonomi ve sosyal medya platformlarının kapsam ve özelliklerine ilişkin yapılan çalışmaların ardından sosyal medya platformları aracılığıyla elde edilen gelirin vergilendirilmesinde dikkate alınması gereken kazanç ve iratların tespitine ilişkin tartışmalara yer verilmektedir. Vergilendirilebilir bir alan olarak sosyal medya kavramı ele alınmakta olup bu platformda elde edilen gelirin vergilendirilmesinde esas alınacak ilkeler vergi hukuku ve Türk Vergi Sistemi çerçevesinde ele alınmaktadır. Sosyal medyadan elde edilen gelirin vergilendirilmesi kapsamında dünyada ne tür çalışmaların yapıldığı sorusuna cevap aramak çalışmanın temel motivasyonunu oluşturmaktadır. Sosyal platformlardan elde edilen gelirin yaratacağı mükellefiyete ilişkin yükümlülüklere uyulmaması durumunda olası cezai müeyyidelerin tespiti yapılmaktadır. Gerçekleşmesi muhtemel vergi kayıplarının önlenmesi ve çifte vergilendirme sorunlarının çözümüne ilişkin kurumlar arası iş birliği ve mevzuat değişikliklerinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the integration of the economy with digital tools makes international trade less costly and efficient, this situation puts tax authorities in a difficult situation in taxation and creates some tax problems. The aim of the study is to identify the tax problems caused by the digital economy. Descriptive method was used in the study. Following the studies on the scope and characteristics of digital economy and social media platforms, discussions on the determination of earnings and revenues that should be taken into account in the taxation of income generated through social media platforms are included. The concept of social media as a taxable area is discussed, and the principles to be taken as a basis in the taxation of the income obtained on this platform are discussed within the framework of tax law and the Turkish Tax System. Searching for an answer to the question of what kind of work is done in the world within the scope of taxation of income from social media constitutes the main motivation of the study. In case of non-compliance with the obligations related to the liability created by the income from social platforms, possible penal sanctions are determined. The importance of inter-institutional cooperation and legislative changes regarding the prevention of possible tax losses and the solution of double taxation problems is emphasized.