The utilization of modeling and flipped video teaching in a combinatory manner for the development of young learners' spoken production
Çocukların konuşma becerilerinin geliştirilmesi için modelleme ve ters yüz edilmiş video öğretiminin birlikte kullanılması
- Tez No: 673641
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir çok kişiye göre, bir dile hakim olmak, o dili çok iyi konuşabilmektir ve konuşma becerisi dil öğrenenler için temel özelliklerden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak, Türkiye'deki İngilizce öğrenen çoğu çocuğun konuşma becerileri, ders sürelerinin kısıtlı olması ve İngilizce'ye sadece İngilizce derslerinde maruz kalmaları gibi nedenlerden dolayı, yeterince gelişmemektedir. Bu vaka çalışması, modelleme ve ters yüz video öğretiminin birlikte kullanılmasının çocukların konuşma becerilerinin üzerinde olumlu bir etkiye sahip olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda bu çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılında, Ankara'da özel bir ilköğretim okulunda 18 dördüncü sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmada açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır; nicel bir yöntemle (nicel verilerin toplanması ve analiz edilmesi) başlamış ve ardından nitel bir yöntemle (nitel verilerin toplanması ve analiz edilmesi) devam etmiştir. Nicel verilerin toplanması için, mevcut çalışmada kullanmak üzere hazırlanan bir değerlendirme ölçeği kullanılarak öğrencilerin konuşma performansları değerlendirilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem notlarından yararlanılmıştır. Çalışma bir pilot çalışma ile başlamış ve ardından ön test uygulanmıştır. Ön test sonrasında başlayan uygulama her biri, öğrencilerin birinci ve ikinci konuşmalarını içeren beş aşamadan oluşmuştur. Her aşamada, öğrencilere bir konu verilmiş ve o konuyla ilgili konuşmaları istenmiştir. Ardından, öğrencilere, bir sonraki performanslarına hazırlanmaları için bir öğretmen modelleme videosu verilmiştir. Sonraki derslerde aynı konuyla ilgili ikinci performanslarını sergilemişlerdir. Uygulama bittikten sonra, son test yapılmıştır ve gözlem notları incelenmiştir. Son olarak, öğrencilerin uygulamaya yönelik tutumlarını öğrenmek ve modelleme ve ters yüz video öğretiminin birlikte kullanılmasının çocuklar ile uygulanabilir olup olmadığını anlayabilmek amacıyla her bir katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, modelleme ve ters yüz video öğretiminin birlikte kullanılmasının, içerik, organizasyon, akıcılık ve dil kullanımı boyutları açısından çocukların konuşma becerileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yarı yapılandırılmış bireysel görüşmelerden elde edilen bulgular, öğrencilerin uygulamaya karşı olumlu tutumları olduğunu ve birçok katılımcının konuşma derslerinin bu şeklide olmasını tercih edeceklerini göstermiştir. Özetle, araştırmanın yukarıda bahsedilen sonuçlarıyla birlikte modelleme ve ters yüz video öğretiminin birlikte kullanılmasının çocukların konuşma becerilerini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Modelleme, beklenen bir sözlü performansa ilişkin yeterli girdi ve örnek sağlarken, ters çevrilmiş öğrenme modeli öğrencilere kendi hızlarında çalışma fırsatı, konuşma için kavramsal hazırlık ve yeterli zaman sağlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma modelleme ve ters yüz video öğretiminin birlikte kullanılmasının çocukların konuşma becerilerinin üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstererek literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since mastering a language is acknowledged as mastering the speaking skill by many, speaking skill is considered as one of the fundamental properties for language learners. However, most of the young Turkish EFL learners have poor speaking performance due to the reasons such as having limited class time and being exposed to English only in English classes in which priority is generally given to other skills. This case study aimed to find out whether the provision of modeling and flipped video teaching in a combinatory manner has any positive impact on young learners' spoken productions. In line with this aim, the study was conducted with 18 fourth graders at a private primary school in Ankara during the first semester of the 2020-2021 academic year. The study had an explanatory sequential mixed design; it began with a quantitative method (gathering and analyzing quantitative data) and followed by a qualitative method (gathering and analyzing qualitative data). For collecting quantitative data, scores were given to the spoken productions of the learners by using a rubric which was prepared for the current study. As for the collection of qualitative data, semi-structured interviews and observation notes were utilized. The study started with a pilot study followed by the pre-test, and once the pre-test was conducted the the treatment was applied. The treatment process comprised five cycles each of which included first and second spoken productions of each learner. In each cycle, learners were given a topic and asked for a spoken production. Then, they were provided with a video of a teacher modeling to study and get ready for their next performances. During the subsequent lessons they had their second spoken productions on the same topic. After the implementation process, the post-test was conducted to see the impact of the treatment and observation notes were examined to back up the quantitative data. Finally, semi-structured interviews were carried out with each participant to gather their attitudes toward the implementation and to find out whether the utilization of modeling and flipped instruction in a combinatory manner is applicable for young learners. Results indicated that the utilization of modeling and flipped learning in a combinatory manner had a significant impact on young learners' spoken productions in terms of content, organization, fluency and language use dimensions. The findings of the semi-structured individual interviews revealed that students had positive attitudes towards the treatment and most of them reported that they would prefer having speaking lessons in this way. To sum up, with the above-mentioned conclusions from the study, using modeling and flipped video teaching in a combinatory manner has proved to improve learners' spoken productions. While modeling provided learners with sufficient input and illustration of an expected spoken outcome, the flipped model gave them the opportunity to study at their own paces and the sufficient time for conceptual preparation and practice for speaking. Thus, they could be utilized by the teachers who want to develop their learners' speaking skills.