Deneysel prostat kanserinde tümör metabolizmasının laktat dehidrojenaz ilişkili değişiminin apoptoz ve epitelyal mezenkimal dönüşüm (EMT) üzerindeki rolü
The role of lactate dehydrogenase-related alteration of tumor metabolism on apoptosis and epithelial mesenchymal transformation (EMT) in experimental prostate cancer
- Tez No: 673691
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda oluşturulan deneysel prostat kanser modelinde LHD-A inhibitörünün 1,25(OH)2D3 vitamini ve Dosetaksel ile kombinasyonunun apoptoz, oksidatif stres ve EMT mekanizmaları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç için, 70 adet C57BL/6 türü erkek fare kullanılmıştır. Kontrol grubu ve 6 adet tedavi grubu oluşturulmuştur. Elde edilen serum örneklerinden CK18-M30, laktat ve total antioksidan kapasitesi, total oksidan statüsü ve oksidatif stres indeksi değerleri hesaplanmıştır. Tümör doku örneklerinden ise apoptoz analizi için TUNEL boyaması, EMT için western blot ve qPCR analizi yapılmıştır. Alınan karaciğer ve böbrek dokularında kullanılan ajanların oluşturduğu doku hasarının anlaşılması için karaciğerde hematoksilen-eozin, böbrek dokularında ise periyodik asit schiff boyaması yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde uygulanan LDH-A inhibitörü ile Warburg etkisinin tersine döndürüldüğü laktat sonuçlarına bakılarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of the combination of LHD-A inhibitor with 1,25(OH)2D3 vitamin and Docetaxel on apoptosis, oxidative stress and EMT mechanisms in the experimental prostate cancer model created in our study. For this purpose, 70 male C57BL/6 mice were used. A control group and 6 treatment groups were formed. CK18-M30, lactate and total antioxidant capacity, total oxidant status and oxidative stress index values were calculated from obtained serum samples. TUNEL staining for apoptosis analysis, western blot and qPCR analysis for EMT were performed from tumor tissue samples. In order to understand the tissue damage caused by the agents used in the liver and kidney tissues taken, hematoxylin-eosin staining was performed in the liver and periodic acid schiff staining in the kidney tissues. When the results were examined, it was seen by looking at the lactate results that the Warburg effect was reversed with the LDH-A inhibitor applied.