Doğal baş pozisyonunda, mid-sagittal düzleme göre kraniyal kemikler üzerindeki en simetrik noktanın bilgisayarlı tomografi ile belirlenmesi
Determination of the most symmetric point to mid-sagittal plane on cranial bones by computed tomography in natural head position
  1. Tez No: 673692
  2. Yazar: SÜMER MÜNEVVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜRLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dentofasiyal deformitelerin tedavisinde cerrahi teknik kadar cerrahi planlama da büyük öneme sahiptir. Ortognatik cerrahi planlaması yapılırken doğal baş pozisyonu ve oryantasyonunun dijital ortama doğru aktarılması planlamayı etkileyen en önemli noktadır. Klinik pratikte özellikle horizontal düzlemde doğal baş pozisyonunun aktarımı için, mid-sagittal düzleme göre simetrik kabul edilen çeşitli antropometrik noktalar kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, doğal baş pozisyonunun horizontal düzlemdeki oryantasyonu için kullanılacak farklı antropometrik noktaların mid-sagittal düzleme göre simetrisini değerlendirmektir. Bu bilgiler ışığında, basit ve klinik pratikte uygulanabilir olan mid-sagittal düzleme göre en simetrik antropometrik nokta veya noktalar belirlenecektir. Bu prospektif çalışma kapsamında 55 hastanın tomografi verileri değerlendirilmiştir. Doğal baş pozisyonunun kaydı için hasta doğal baş pozisyonundayken lazer çizgiler üzerine üç düzlemde de radyoopak işaretleyici yerleştirilmiştir. Hastaların bilgisayarlı tomografi verileri dijital planlama ortamına aktarılmıştır ve baş pozisyonu oryantasyonu yapılmıştır. Sekiz antropometrik noktanın (zigomaksillare, zygion, ectoconchion, frontozigomatik sütür, stephanion, porion, mastoidale ve condylion laterale) mid-sagittal düzleme göre uzaklıkları ölçülmüş ve simetrisi değerlendirilmiştir. Stephanion, frontozigomatik sütür ve ectoconchion noktalarının simetrisinin karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Diğer antropometrik noktaların taraf karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışmada horizontal düzlemde baş pozisyonu oryantasyonu yapılırken stephanion, frontozigomatik sütür ve ectoconchion referans noktası olarak kullanılmaması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu noktaların dışındaki diğer antropometrik noktalar, klinik ölçümler ve değerlendirmelere ek olarak“yaw”oryantasyonu yapılırken kontrol amaçlı kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Surgical planning is crucial in the treatment of dentofacial deformities. During planning, transferring and orienting the natural head position accurately into digital environment is the most important point. For transferring natural head position to the digital environment, various anthropometric points that are considered symmetrical with respect to the mid-sagittal plane are used. The aim of this study is to evaluate the symmetry of different anthropometric points to be used for the orientation of natural head position on horizontal plane with respect to mid-sagittal plane. The most symmetrical anthropometric point/points will be determined according to mid-sagittal plane, which is simple and applicable in clinical practice. In this prospective study, tomography data of 55 patients were included in this study. To record the natural head position, radiopaque skin markers were placed on laser lines in three planes while the patient was in natural head position. Computed tomography data of the patients were transferred to digital planning environment and head position orientation was made. Distances of eight anthropometric points (zygomaksillare, zygion, ectoconchion, frontozygomatic suture, stephanion, porion, mastoidale and condylion laterale) with respect to mid-sagittal plane were measured and their symmetry was evaluated. A statistically significant difference was found when comparing stephanion, frontozygomatic suture and ectoconchion points. No statistically significant difference was found in side-by-side comparison of other anthropometric points. It was concluded that stephanion, frontozygomatic suture and ectoconchion should not be used as reference points when orientation to the head position in horizontal plane. Other anthropometric points can be used for control when performing yaw orientation in addition to clinical measurements and evaluations.