Türkiyedeki göçmen işçilerin isg çerçevesinde incelenmesi
Examining the osh framework of migrant workers in turkey
  1. Tez No: 673741
  2. Yazar: CENGİZ AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Sosyoloji, Public Health, Engineering Sciences, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Özellikle 2011'de Suriye'de başlayan iç savaş yüzünden Türkiye'ye doğru düzensiz göçün artmasıyla birlikte işgücü piyasasında göçmenlerin iki temel biçim aldığı fark edilmiştir. Bazı göçmenler, evde bakım hizmetlerinde ve yerel işgücü arzının sınırlı olduğu turizm sektöründe (oteller, turistik tesisler) çalışmaktadır. İkinci grup ise, emek-yoğun ve düşük vasıflı işler olarak tanımlanabilecek işlerde işgücü piyasasına girmiştir. Başlıca örnekler, tarım, inşaat, metal ve tekstil sektörlerinde çalışan göçmenlerdir. Türkiye'de düzenli ve düzensiz göçmen işçilerin İş Sağlığı ve Güvenliği faktörlerinin incelendiği ciddi bir çalışma yapılmamıştır, bu tez çalışmasındaki amacımız, bunu gerçekleştirmektir. Özellikle düzensiz göçmen işçiler olmak üzere Türkiye'de göçmen işçilere uygulanan politikalar ve düzenlemeler; ciddi olarak ele alınmamakta, genellikle polisiye olaylar olarak algılanmaktadır. Bu çerçevede ele alınabilecek önemli konu, uluslararası işgücü göçü, savaştan kaçan ve özellikle Türkiye'de bulunan yaklaşık 3,5 milyonluk Suriye vatandaşının getirdiği kökten değişimdir. Bu değişimin en temel göstergesi, göç eden Suriyelilerin sayısının kısa sürede çok artması ve Geçici Koruma Yönetmeliğinin sunduğu temel haklara erişimlerinin sağlanması ve bundan yararlanmalarıdır. 2016 yılında yayınlanan Yabancılar için Çalışma İzni Hakkında Yönetmelik ile, dar bir uygulama alanı bulunsa bile, göçmenlere çalışma hakkı tanınmaktadır. Bu yasal ve idari değişikliklerin yanı sıra, sığınma kamplarının dışında işgücü piyasasında yasadışı olarak yer alan önemli sayıda insan vardır. Bu nedenle, son yıllarda Türkiye'de birçok sektörde sığınmacıların istihdamı artmaktadır. Sağlık hizmetleri, iş kazaları ve hastalıkların önlenmesinde temel insan hakları bağlamında, göçmen işçiler arasında İSG konusuna daha fazla odaklanılması gerekmektedir. Mevcut sorunları geçici süreli epidemiyolojik bir bozukluk olarak kabul etmek, bu alanda anlayış ve politika gelişimi gerekliliğini görmezden gelmektir. Benzer şekilde, farklı diller, kültürler ve iş örüntüleri olan bir popülasyonu inceleyen epidemiyolojik zorluklar, profesyonellerin gerekli çalışmaları yapmasını engellememelidir. Göçmenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği sorunlarının yerel işçilerinkinden çok daha fazla olduğu açıktır. Bu eşitsizliklerin doğasını ve nedenlerini iv anlamak ve bunları azaltmak için uygun politikalar ve halk sağlığı müdahaleleri geliştirmeye gayret edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In particular, starting in 2011 because of the civil war in Syria of immigrants in the labor market with increasing irregular migration towards Turkey has been noticed that takes two basic forms. Some migrants work in home care services and in the tourism sector (hotels, tourist facilities), where the local labor supply is limited. The second group has entered the labor market in jobs that can be defined as labor-intensive and low-skilled jobs. Major examples are immigrants working in the agriculture, construction, metal and textile sectors. regular and irregular migrant workers in Turkey, has been no serious study that examined the Occupational Health and Safety factor, our aim in this thesis is to realize it. In particular irregular migrant workers, including policies and regulations that apply to migrant workers in Turkey; they are not taken seriously, they are generally perceived as crime events. important issues to be addressed in this context, international labor migration, fleeing war and especially about fundamental changes brought about by the 3.5 million Syrian citizens in Turkey. The main indicator of this change is that the number of Syrians migrating has increased in a short time and they have access to and benefit from the fundamental rights provided by the Temporary Protection Regulation. With the Regulation on Work Permits for Foreigners published in 2016, immigrants are given the right to work, even if there is a narrow scope of application. Besides these legal and administrative changes, there are a significant number of people illegally involved in the labor market outside of the refugee camps. Therefore, the employment of refugees in Turkey has been increasing in recent years in many sectors. Given the fundamental human rights in health care, occupational accidents and disease prevention, there is a need to focus more on Occupational Health and Safety among migrant workers. To accept current problems as a temporary epidemiological disorder and to ignore the need for understanding and policy development in this area. Similarly, epidemiological difficulties in examining a population with different languages, cultures and business patterns should not prevent professionals from doing the necessary work. It is clear that the Occupational Health and Safety problems of migrants are much greater than that of local workers. Efforts should be made to understand the nature and causes of vi these inequalities and to develop appropriate policies and public health interventions to reduce them.