DC motorların mikroişlemciler yardımıyla senkron olarak çalıştırılmaları
Preparation of synchronous working of DC motors with the aid of microcontroller
- Tez No: 67375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DC MOTORLARIN MİKROİŞLEMCİLER YARDIMIYLA SENKRON OLARAK ÇALIŞTIRILMALARI Hakkı ÖZATA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Müh. Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdullah ÜRKMEZ 1997, 66 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Yrd. Doç. Dr. Abdullah ÜRKMEZ Yrd. Doç. Dr. Şaban ERGÜN Yapılan bu çalışmada, iki adet serbest uyartımlı DC motorun tek bir mikroişlemci ile geribeslemeli hız senkronizasyonu sisteminin tasarımı, imalatı ve uygulaması verilmiştir. Gerçekleştirilen bu sistemde senkron olarak çalışmasını istediğimiz motorların hız bilgisi tuş takımından girilmektedir. Aynı zamanda encoder (puls-coder) çıkışındaki analog işaret f /V dönüştürücüsü ve bir ADC ile lojik hız bilgisine dönüştürülmektedir. Bu iki hız bilgisi mikroişlemci denetim birimine giriş olarak verilmektedir. Denetim biriminden yapılan çıkışlar ise, güç MOSFET'lerini anahtarlayan PWM üretecinin giriş denetim işaretleri ve motorların dönüş yönlerini belirleyen işaretlerden oluşmaktadır. Mikroişlemci denetim birimine yapılan tüm girişler ve çıkışlar paralel giriş / çıkış (PIO) kapılan üzerinden yapılmaktadır. Her iki DC motorun hız bilgisi sisteme geribesleme olarak girilmekte ve bu bilgiler tuş takımından girilen hız bilgisi ile karşılaştırılmaktadır. Böylece, yazılımla desteklenen mikroişlemci denetim birimi her İki motoru istenen hızda senkron olarak çalıştırılmasını sağlamaktadır. Bu motorlardan birinde herhangi bir nedenle (yüklenme v.b) hız değişimi olduğunda, bu motorun değişen hızı çok kısa bir sürede diğer motorun hızına eşitlenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Hız Senkronizasyonu, PWM, MOSFET, Mikroişlemci île DC Motor Hız Kontrolü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis PREPARATION OF SYNCHRONOUS WORKING OF DC MOTORS WITH THE AID OF MICROCONTROLLERS Hakkı ÖZATA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electrical - Electronics Eng. Department Supervisor: Assist Prof. Dr. Abdullah ÜRKMEZ 1997, Page: 66 Jury: Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Assist. Prof. Dr. Abdullah ÜRKMEZ Assist. Prof. Dr. Şaban ERGÜN In this study; the design, construction and application of the feed-backed speed synchronization system of two separately excited d.c. motors using only one microprocessor was given. In this fulfilled system, the speed knowledge of d.c. motors that are desired to operate synchronously is to be entered from the keypad. At the same time, analog signals at output of the encoder (puls-coder) are converted to the logic speed data with F / V and A / D converters. These two speed knowledges of the d.c. motors are then applied to the microprocessor control unit as data inputs. The outputs taken from the control unit comprise the input control signals of the PWM modulator which switche the power MOSFET's and the signals that determine the rotation direction of the motors. All the inputs and the outputs of the control unit are made via parallel input / output (PIO) ports. The speed knowledges of both of the d.c. motors are given to the system as feed-back and then the resulting outputs of the feed-back are comparated with the other speed knowledges initially directed to the system from the keypad. In this way, the microprocessor control unit supported with the software programme drives both of the motors at the desired synchronozing speed. When speed change of any of the two motors is accured by any reason (such as loading), this speed change of that motor is rapidly compensated at a short time due to the synchronization action between the two motors. KEY WORDS: Speed Synchronization, PWM, MOSFET, Speed Control of DC Motors By Using Microprocessor