Caput mandıbulae ve processus coronoıdeus'un transvers açılarının orta yüz genişliği ile olan ilişkisi
The relation of the transverse angles of caput mandibulae and processus coronoideus with midface width
- Tez No: 673850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK MURAT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mandibula, konuşma ve çiğneme gibi fonksiyonlarının yanı sıra üzerinde bulundurduğu anatomik yapılar sayesinde antropometrik öneme sahiptir. Aynı zamanda yüzün merkezi bileşeni olan çeneyi oluşturarak yüz estetiğinde de önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda 18-72 yaş arasında 41 kadın ve 18-72 yaş arasında 47 erkek olmak üzere toplam 88 kişiye ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanıldı. Ölçümler, bilgisayarlı tomografi görüntülerinden elde edilen üç boyutlu görüntüler üzerinde ve horizontal düzlemde yapıldı. Yüze ait olan bizygion genişliği, sağ ve sol yüz genişliği ölçüldü. Mandibula'ya ait bicondylar genişlik, sağ ve sol proc. coronoideus arası genişlik, sağ ve sol ayrı olarak horizontal düzlemde her iki caput mandibulae'yi birleştiren doğru ile caput mandibulae'nın merkezi ve proc. coronodeius'u birleştiren doğru arasındaki açı (sağ ve sol A açısı), sağ ve sol ayrı olarak caput mandibulae ile proc. coronoideus'u kesen doğru ile aynı tarafa ait corpus mandibulae'nın uzun ekseni üzerinden geçen doğru arasındaki açı (sağ ve sol B açısı), sağ caput mandibulae-spina mentalis-sol caput mandibulae arasındaki açı (C açısı) ve intercondylar açı ölçüldü. Erkeklerde kadınlara göre bizygion uzunluğu, sağ yüz genişliği, sol yüz genişliği, bicondylar genişlik ve sağ ve sol proc.
Özet (Çeviri)
Mandible has an anthropometric importance due to its functions in actions such as speaking and chewing, as well as some anatomical structures it has. Forming the jaw, the central component of the face, mandible also plays an important role in facial aesthetics. Computer tomography images of 88 people, including 41 women between the ages of 18 and 55 and 47 men between the ages of 18 and 72, were used in the study. The measurements were made on three-dimensional computer tomography images on the horizontal plane. Bizygion width of the face and right and left face widths were measured. The bicondylar width of mandibulae, the width between right and left proc. coronoideus, the angles, right and left separately, between the line that combines the center of caput mandible with proc. coronoideus and the line that combines both caput mandibles with each other on the horizontal plane (right and left A angles), the angles, right and left separately, between the line that intersects caput mandible and proc. coronoideus and the line on the long axis of the carpus mandible (right and left B angles), the angle between the right caput mandible spina mentalis and the left caput mandible (angle C) and the intercondylar angle were measured. Bizygion length, right face width, left face width, bicondylar width and the width between right and left proc.