Ege bölgesinde baklagillerde görülen virüs hastalıklarının tanılanması ve tohumla taşınma durumlarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on the detections and seed transmissions of the virus diseases occurring on the plantings of pulse crops in Aegean Region
- Tez No: 4369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ YORGANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
- 83 - 6. ÖZET Ege Bölgesinde Baklagillerde Görülen Virus Hastalıklarının Tanılanması ve Tohumla Taşınma Durumlarının Belirlenmesi Üzerinde Araştırmalar Çok değişik iklim koşullarında yetişebilen türlerin oluşturduğu yemeklik dane 'baklagiller, yüksek protein içermeleri ve köklerinde bulunan Rhizobium bakterileri yoluyla, havanın serbest azotunu bitkilerin kullanabileceği forma dönüştürmeleri nedeniyle giderek artan ilgiye sahip olmaktadırlar. Ekonomik önemi büyük olan yemeklik dane baklagillerde, diğer kültür bitkilerinde olduğu gibi çeşitli hastalıklar ve zararlılarla karşılaşılmaktadır. Bunlar için de virus hastalıklarının çeşide göre değişmekle beraber % 20 dolayında değer kaybına neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca, baklagilleri etkileyen virus hastalıklarının tohumla taşınabilmeleri konunun önemini daha da arttır maktadır. Ege Bölgesinde yetiştirilen baklagillerdeki virus hastalıklarını saptamak ve tohumla taşınma durumlarını belirlemek amacıyla 1985-1988 yılları arasında bu çalışma yapılmıştır. Çalışmanın materyalini; Ege Bölgesi baklagil ekiliş alanlarında virus belirtisi gösteren bitkilerden alınan örnekler ve çiftçiden alınan tohumlar oluşturmuştur. 1985-1986 yıllarında, survey çalışmaları sırasında toplanan örneklerle, test bitkilerine mekanik inokulasyonlar yapılmış, 225 örnekten 102 adet virus izolatı elde edilmiştir. İzolatlar test bitkilerinde oluşturduğu belirtilere göre gruplandırılmıştır.-84- Tanılama çalışmaları 13 izolatla konukçu dizileri genişletilerek yürütülmüştür Araştırma bölgesindeki nohut ve mercimeklerde Yonca Moza yık Virusu (AMV), baklalarda, Bakla Benek Virusu (BBSV) ve Fasulye Sarı Mozayık Virusu (BYMV), fasulyelerde, Fasulye Adi Mozayık Virusu (BCMV) ve Fasulye Sarı Mozayık Virusu, börülcelerde, Börülce Af id Kökenli Mozayık Virusu(Ca-bMV) ve Hıyar Mozayık Virusu (CMV), bezel yelerde, Fasulye Sarı Mozayık Virusu (=Pea Mozayık Virus) ve Bezelye Tohum Kökenli Mozayık Virusu (Ps-bMV) ve soya fasulyelerinde Soya fasulyesi Mozayık Virusu (SMV) saptanmıştır. Saptanan viruslar fiziksel özellikleri araştırılmış, Son 2- 3 Seyreltme Noktası; AMV'nun nohut ve mercimek izolatı için 10 -10 -3 -4. olarak bulunmuş, diğer izolatlarınkı ise 10 -10 ^ olarak saptanmıştır. Sıcaklıkla İnaktifleşme Noktası F-3 izolatmda 50 - 55°C; Ba-2, F-67, F-62, M-2, Be-2, Be-9, S-l izolatlarında 55 - 60°C; N-3, Ba-1, Ba-19, Bö-1, Bö-26 izolatlarında 60 - 65°C olarak belirlenmiştir. Serolojik çalışmalar yurt dışından sağlanan antiserumlarla mikropresipitin yöntemiyle yapılmıştır. N-3 ve M-2 izolatları AM ile; Ba-1 ve Ba-19 izolatları BBSV ile; Ba-2, F-3, F-67, Be-2 izolatları BYMV ile; F-62 izolatı BCMV ile; Bö-1 izolatı Ca-b MV ile; Bö-26 izolatı CMV ile; Be-9 izolatı Ps-bMV ile; S-l izolatı SMV ile pozitif reaksiyon vermiştir. Baklagillerdeki viruslarm tohumla taşınma çalışmaları; çiftçiden alınan tohumlarla ve enfekte edilen bitkilerin tohumlarıyla yürütülmüştür. Çiftçi tohumlarında, nohut dışındaki baklagillerden virus izole edilmiştir. Mekanik inokulasyonla hastalandın-- 85 lan baklagillerin tohumlarında AMV ve BYMV 'j hariç, diğerlerinde tohumla taşınma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 86 - 7. SUMMARY Investigations on the detections and seed transmissions cf the virus diseases occur ring on the plantings of pulse crops in Aegean Region As known, pulse crops can "be easily grown in different climatical conditions. They contain high percentage of protein and the Rhizobium bacteria in their roots can fix the free nitrogen of air and convert it into the form which plants can use. (Therefore, these crops are grown progressively increasing interest by the growers. Various pests and diseases have attacked these economic ally important crops. Although it may change according to the vari ety, it is known that the crop losses due to virus diseases is about 20 °/o and another important fact is that the viruses of pulse crops are mostly transmitted via seeds. The present study was conducted between the years of 1985 and 1988 in Aegean Region in order to determine the virus diseases and their seed transmission in pulse crops. The materials used in this work were diseased plant samp les collected from growing area of pulse crops in Aegean Region. Seed samples were taken from local growers and antisera of viruses were obtained from abroad. Survey studies were carried oxit in 1985-1986. Mechanical inoculations were made to the test plants and 102 of virus isolates were obtained from 225 samples. These isolates were put in to- 87 - groups considering the symptoms they produced on test plants. Then, 13 isolates were chosen for the detection studies on the wider host range. The following viruses were determined in research dist rict: Alfalfa Mosaic Virus (AMV) on chickpeas and lentils, Broad Bean Stain Virus (BBSV) and Bean Yellow Mosaic Virus (BYMV) on broadbeans, Bean Common Mosaic Virus (BCMV) and Bean Yellow Mosa ic Virus on beans, Cowpea aphid borne Mosaic Virus (Ca-bMV) and Cucumber Mosaic Virus (CMV) on cowpeas, Bean Yellow Mosaic Virus (Pea Mosaic Virus= PMV) and Pea seed borne Mosaic Virus (Ps-bMV) on peas; Soybean Mosaic Virus (SMV) on Soybeans. The certain physical properties of viruses under study were determined. Dilution end points for all the isolates were - 3 -4- 10 -^-10 ^ in exception of chickpea and lentil isolate of AMV which was found to be 10~2-10~5. Thermal inactivation points of the isolates were as foll ows: 50 - 55°C for BYMV F-3 isolate; 55 - 60°C for Ba-2, F-67, F-62, M-2, Be-2, Be-9 and S-l isolates; 60 - 65°C for N-3, Ba-1, Ba-19, Bo-1 and Bö-26 isolates. Serological assays were performed. With the antisera supp lied from abroad, according to the microprecipitin test and positi ve reactions were obtained between N-3, M-2 isolates and AMV; Ba-1, Ba-19 isolates and BBSV; Ba-2, F-3, P-67, Be-2 isolates and BYMV; P-62 isolate and BCMV; Bö-1 isolate and Ca-bMV; Bö-26 isolate and CMV; Be-9 isolate and Ps-bMV; S-l isolate and SMV.- 88 - Seed transmission studies were conducted with seed samples obtained from growers and seeds of artificially infected pulse crops. Virus infections were detected in all the seeds, except chickpeas from growers samples. In artificially inoculated pulse crops all the viruses tested were seed-transmitted, except AMV and BYMV.