Zonguldak ili birinci basamakta çalışan aile hekimlerinin iş doyumu düzeyinin belirlenmesi ve sosyodemografik değişkenlerle incelenmesi
Assessment of job satisfaction level of family physicians working in primary care in Zonguldak province and its relationship with sociodemographic variables
- Tez No: 673880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma Zonguldak il genelinde çalışan aile hekimlerinin iş doyumu düzeyini belirlemek ve bu düzeye etki etmesi olası faktörlerle ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tipte olup 1 Kasım – 30 Aralık 2020 tarihleri arasında çevrim içi anket toplama metoduyla il genelinde çalışan 174 aile hekiminden 155 (%89)' ine ulaşılarak yapıldı. Veri toplama yöntemi olarak literatürden yararlanılıp hazırlanan sosyodemografik veri formu ve iş doyumu düzeyini belirlemek için Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin özelliklerine göre parametrik testlerden t test ve tek yönlü varyans analizi, non parametrik testlerden ise Kruskal Wallis (KWH) ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan aile hekimlerinin % 63,2'si erkek, %36,8'i kadındı. Katılımcıların yaşları 26 ile 55 aralığında olup yaş ortalaması 40,74 ± 8,34 olarak bulundu. MİDÖ genel, içsel ve dışsal doyum puan ortalamaları sırasıyla; 3,00 ± 0,58, 3,28 ± 0,60, 2,60 ± 0,67 olarak tespit edildi. Genel iş doyumu düzeyinin kadınlarda, düzenli tatile çıkanlarda, daha önceden alkol kullanıp bırakanlarda, ailesine yeterince vakit ayırabilenlerde, meslek olarak hekimliği seçmekten ve aile hekimliği sisteminden memnun olanlarda yüksek, mesleğini yaparken şiddete uğrayanlarda, iş yüklerini ağır olarak değerlendiren ve aile sağlığı merkezi (ASM) denetimlerindeki yaklaşımlardan memnun olmayan hekimlerde düşük olduğu tespit edildi. Dışsal iş doyumu düzeyinin tek birimli ASM' lerde çalışan ve yöneticilik görevi olan hekimlerde düşük olduğu belirlendi. Sonuçlar: Araştırmamız sonucunda aile hekimlerinin genel iş doyumlarının orta düzeyde olduğu, dışsal doyumlarının ise içsel doyumlarından çok daha düşük düzeyde olduğu saptandı. Dışsal iş doyumu düzeyini etkileyen; kurum politikası, denetim şekli, ücret ve çalışma koşulları gibi faktörlerin, sağlık sistemi planlayıcıları tarafından yeniden değerlendirilmesi, ayrıca bu konuda düzeltici ve iyileştirici tedbirler alınması, hem hekimlerin iş doyumu düzeyine olumlu yönde yansıyacak hem de hastalara daha kaliteli hizmet verilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to find out the job satisfaction level of family physicians working in Zonguldak province and to examine the relationship between this level and the factors that may affect it. Material and method: This research is a cross-sectional and descriptive study, which was conducted between November 1 and December 30, 2020 by reaching 155 of 174 (89%) family physicians working in the province using the online questionnaire collection method. As the data collection method, the sociodemographic data form prepared by using the literature was used and also Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) was used to determine the level of job satisfaction. For the analysis of the data, T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for parametric tests, while Kruskal Wallis (KWH) and Mann Whitney U tests were used for non-parametric tests, according to the properties of the independent variables. Results: 63.2% of the family physicians who participated in our study were male and 36.8% of them were female. The ages of the participants ranged from 26 to 55, and the mean age was found to be 40.74 ± 8.34. Mean scores of MSQ for general, internal and external satisfaction were found as 3.00 ± 0.58, 3.28 ± 0.60, 2.60 ± 0.67, respectively. General level of job satisfaction was found to be higher in women, in those who went on regular holidays, those who used alcohol before and stopped, those who had enough time for their family, those who were satisfied with choosing medicine as a profession, and those who were satisfied with the family medicine system. It was found to be lower in those who were subjected to violence while performing their profession, who evaluated their workload heavily and who were not satisfied with the approaches in the family health center inspections. It was determined that the level of external job satisfaction was low in physicians working in single-unit family health centers and having a managerial role. Conclusion: As a result of our study, it was found that the general job satisfaction level of family physicians was moderate, and their external satisfaction was much lower than their internal satisfaction. The reassessment of factors affecting the level of external job satisfaction, such as institutional policy, audit style, wages and working conditions, and taking corrective and remedial measures in this regard will both positively affect the job satisfaction level of physicians and help to provide better quality service to patients.