Hibrit (diş ve iskelet destekli) ile konvansiyonel (diş destekli) hızlı üst çene genişletme apareylerinin dentofasiyel yapılar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of hybrid (tooth-bone supported) and conventional (tooth-supported) rapid maxillary expansion appliances on the dentofacial structures
  1. Tez No: 673879
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ YAVAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, geç adölesan bireylerde diş-kemik destekli hibrit (HRME) ve diş destekli geleneksel (GRME) hızlı üst çene genişletme apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Yöntem: Retrospektif dizaynlı bu çalışmanın verileri, maksiler genişletme ihtiyacıyla tedavi görmüş hastaların tedavi öncesi ve sonrası lateral sefalometrik grafileri, posterio-anterior grafileri ve ortodontik model kayıtlarından oluşmuştur. İki farklı üst çene genişletme apareyi ile, aynı üst çene genişletme protokolü uygulanan iki gurup oluşturulmuştur. Birinci grup HRME ile tedavi edilmiş 15 bireylerden (9 kız 6 erkek, ortalama yaş: 16,9±0,42), ikinci grup ise GRME apareyi ile tedavi edilmiş 15 bireyden (8 kız 7 erkek ortalama yaş 16,74±0,54) oluşmaktadır. Hastaların tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası 3. ayda (T1) alınan kayıtları üzerinde dental ve iskeletsel ölçümler yapılmıştır. İki grup arasındaki farkları karşılaştırmak için bağımsız örnek t testi ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Değişkenler için 2 zaman noktasındaki ölçümleri karşılaştırmak için Paired-samples t testi ve Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate and compare the effects of tooth-bone supported hybrid (HRME) and tooth-supported conventional (CRME) rapid maxillary expansion appliances on the dentofacial structures in late adolescents. Methods: The data of this retrospective study consisted of pre- and post-treatment lateral cephalometric graphics, posterio-anterior graphics and orthodontic model records of the patients treated with the need for maxillary expansion. Two groups were formed, in which the same upper jaw expansion protocol was applied with two different maxillary expansion appliances. The first group consists of 15 individuals treated with HRME (9 girls 6 boys, mean age: 16.9 ± 0.42) and the second group consists of 15 individuals (8 girls and 7 boys, mean age 16.74 ± 0.54 years) treated with the CRME appliance. The dental and skeletal measurements were conducted on the records taken from the patients before the treatment (T0) and at the 3rd month (T1) after the treatment. Independent samples t and the Mann-Whitney U tests were used to compare the differences between the two groups. Paired-samples t and Wilcoxon tests were used to compare the measurements at 2 time points for variables.