Şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedaviesnasında oluşan ağrı üzerine vibrasyonun etkisi
Effect of vibration on pain during orthodontic treatmentwith clear aligners
- Tez No: 673886
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI, DOÇ. DR. FATİH ÇELEBİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavi esnasında oluşan ağrı üzerine vibrasyonun etkisinin incelenmesidir. Çalışma materyalini oluşturan herhangi bir tıbbi problemi olmayan, üst çenesinde 3-6 mm çapraşıklık olan ve daha önce ortodontik tedavi görmemiş 40 birey, kadın ve erkek sayıları eşit olacak şekilde rastgele iki gruba ayrıldı. Her hastaya planlaması yapılarak şeffaf plak tedavisine başlandı. Birinci grupta yaş ortalaması; 16,75±1,14 şeffaf plak kullanmaya başlayan 20 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. İkinci grupta ise yaş ortalaması; 16,5±1,72 olan 20 hastaya şeffaf plak uygulamasını takiben, 24 ve 48 saat sonra olmak üzere üç kez vibrasyon uygulandı. Bireylerin ağrı değerleri VAS (Görsel Analog Skala) ile ölçüldü. Elde edilen verilere göre vibrasyon uygulamasının ağrı kontrolü üzerindeki etkisi, 6 farklı zaman noktasında VAS skorlarına göre değerlendirilmiş ve 1. gün skoru, deney grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Diğer zaman noktalarında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Daha belirleyici sonuçlar için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of vibration on pain that occurs during orthodontic treatment with clear aligners. The study material was randomly divided into two groups in a way that the numbers of men and women were equal, 40 individuals who had no medical problems, 3-6 mm crowding in the upper jaw, and had not received orthodontic treatment before. Clear aligners treatment was initiated for each patient by planning. The first group (mean age; 16,75±1,14) was determined as the control group that started using clear aligners. In the second group (mean age; 16.5±1.72), following the clear aligners application, vibration was applied three times, 24 and 48 hours later. Pain values of individuals were measured with VAS (Visual Analogue Scale). According to the data obtained, the effect of vibration application on pain control was evaluated according to VAS scores at 6 different time points and the 1st day score was found to be statistically significantly lower in the experimental group compared to the control group. No significant difference was found at other time points. More studies are needed for more definitive results.