Farklı dozlarda topraktan verilen suda yavaş çözünen gübrelerle birlikte değişik malç uygulamalarının hıyarda verim ve kalite üzerine etkisi
  1. Tez No: 1845
  2. Yazar: MAHMURE İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEZEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
-32- OZET Bu araştırmada, serada yetiştirilen hıyarlarda siyah ve şeffaf plastik malçlar ile malcsız ortamları ve Plantocote-8M suda yavaş çözünen gübrenin 3 dozunun top lam verim ve meyve kalitesi üzerine olan etkileri Aralık 1985 ile Mayıs 1986 tarihleri arasında incelenmiştir. Araştırmalar Çukurova üniversitesi Ziraat Fakül tesi Bahçe Bölümünün cam seralarında yürütülmüştür. Kullanılan gübre dozları 4 kg, 6 kg ve 8 kg/m3 dür. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: En yüksek toplara verim, bitki başına verim ve bitki başına meyve sayısını 4 kg/m3' lük doz - Şeffaf plastik malç uygulaması vermiştir. 6 ve 8 kg/m3 dozları fide döneminde bitkilere toksik etki yaptığı için bit kiler kuvvetli gelişememiştir. Bu nedenle bu dozlar 4 kg/ 3 m lük dozdan daha az toplam ürün vermiştir. Birim meyve ağırlığına gübre dozları ve malçlar olumlu etkide bulunmuştur. Meyvelerin en ve boyları üzerine dozların ve malç ların etkisi önemli bulunmamıştır. Toplam suda çözünebilir kuru madde miktarı en yüksek dozda diğerlerinden daha az bulunmuştur. Bitkilerden alınan yaprak Örneklerinde makro ve m ikr o element analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 4 kg/m3 lük gübre dozu + şeffaf plastik malç kombinasyonu tatminkar bulun muştur. İleride yapılacak denemelerde şeffaf plastik malç ile birlikte Plahtocote-8M suda yavaş çözünen gübrenin 4 kg/m3 den dan az dozlarının denenmesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
-33- SUMHARY In this research, the effect of black (non trans parent) and transparent plastic mulches and uncovered media and 3 doses of Plantocote-8M slow-release fertili zer and non-fertilized (control) media were evaluated on total yield and fruit quality of cucumbers in the green house during the period of December 1985 to May 1986. The experiments were conducted in the greenhouse of the Departmant of Horticulture of Faculty of Agricul ture of university of Çukurova. The applied ferilizer doses were 4, 6 and 8 kg/ per cubic meter of soil. The results obtained were as follows: The highest total yield, yield of each plant and number of fruits per plant were obtained from the experi ment with 4 kg/m3 fertilizer 4 transparent plastic mulch applications. The doses of 6 kg/m3 and 8 kg/m3 showed phytotoxic effect on the seedling period thus the plants did not show strong growth. For this reason these doses caused lower total yield than 4 kg/m3 dose. The fertilizer doses and mulches had a positive effect on fruit weight. The effects of fertilizer doses and mulches were found to be insignificant on the fruit size and length. The soluble solids contents obtained were lower with the highest fertilizer dose than the other doses. Leaf samples were analyzed to obtain macro and micro elements content.-34- According to the results, the best application were 4 kg/per cubic meter of soil dose ¦*- transparent plastic mulch. This combination was found to be satis factory. In the further experiments Plantocote-8M slow- release doses lower than 4 kg/ra with transparent plastic mulch are suggested to be investigated.