Sosyal zekânın girişimcilik eğilimine etkisinde kültürel zekânın aracı rolü
The mediating role of cultural intelligence in the effect of social intelligence on entrepreneurial tendency
  1. Tez No: 673912
  2. Yazar: CEREN İREM BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşen dünya düzeni içerisinde bireylerin sahip olmaları gereken niteliklerin her geçen gün şekillendiği gözlemlenmektedir. Nitekim endüstri devrimiyle hız kazanan küreselleşme çağı özellikle girişimcilik faaliyetlerinin de ön plana çıkmasına neden olmuştur. Mevcut toplum düzeninin, evrimleşen sistemlere adaptasyonunun sağlanabilmesi gelecek nesillerin doğru eğitimlerle yetiştirilmesiyle ilgili görülmektedir. Gelecek nesillerin en önemli yapı taşlarından birini oluşturan Üniversite gençliğinin çeşitli yönlerden incelenmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimini geliştirmek ve toplumsal yapının mevcut düzene uyum sağlayabilmesi için bireylerin çoklu zekâ düzeylerini geliştirilmesi büyük bir sorunsal durum olarak göze çarpmaktadır. Buradan hareketle yapılan bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal zekâlarının girişimcilik eğilimlerine etkisinde kültürel zekâ durumlarının aracı rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma Kastamonu Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 318 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak bilgi formu, sosyal zekâ ölçeği, girişimcilik eğilimi ölçeği ve kültürel zekâ ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS paket programlarında çözümlenerek analiz edilmiştir. Aracılık etkisinin ortaya çıkarılması için Process Macro analizi uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre, sosyal zekânın girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisinde kültürel zekânın güçlü bir aracılık rolü üstlendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that the qualities that individuals should have in the globalized world order are shaped day by day. As a matter of fact, the age of globalization, which gained momentum with the industrial revolution, has led to the prominence of entrepreneurship activities in particular. Adapting the existing social order to evolving systems is seen as related to the upbringing of future generations with the right training. It is important to examine the youth of the University, which constitutes one of the most important building blocks of future generations, in various ways. In this context, to develop the youth of University's entrepreneurship tendency and so that the social structure can adapt to the existing order, to develop social intelligence and cultural intelligence degrees which are individuals' types of multiple intelligence is standing out as a major problematic situation. Purpose of this research with this movement, It examines cultural intelligence situations' intermediary role in effects of university students social intelligence' on entrepreneurship tendency. For this purpose, the research is based on the on 318 students. Information form, social intelligence scale, entrepreneurship trend scale, and cultural intelligence scale were used as data collection tools in the research. The data obtained were analyzed and analyzed in SPSS and AMOS package programs. the data obtained were analyzed in SPSS and AMOS package programs. Process Macro analysis has been applied to reveal the mediation effect. According to the findings of the analysis the effect of social intelligence on entrepreneurial tendencies cultural intelligence has emerged to play a powerfull mediating role.