Polyainos'un Strategemata adlı eserinde Makedon komutanlar
The Macedonian generals in Polyainos' Strategemata
  1. Tez No: 673925
  2. Yazar: MURAT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, Polyainos'un Strategemata adlı eserinin 4. kitabının konusunu oluşturan Makedon komutanların, eserin çevirisi yapıldıktan sonra, anekdotları tek tek incelenmiştir. Çalışma esas olarak, eserde yer alan anekdotların konuyla ilgili diğer antik yazarlarla karşılaştırılması suretiyle yazarın aktardığı bilgilerin incelenmesini ve bu bağlamda söz konusu anekdotların ne ölçüde gerçeği yansıttığını, ayrıca yazar tarafından bazı keyfi eklemeler, düzeltmeler ya da değiştirmeler yapılıp yapılmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde, yazarın yazdığı tür olan strategemata, ana hatlarıyla ve bu türde verilmiş olan örnekleriyle beraber anlatılmıştır. İkinci bölümde, yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Yazarın, eserini yazarken güttüğü amaç ile dönemin akımlarından kendisinin ve diğer yazarların nasıl etkilendiğinin bilgisi de verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, yazarın yaşadığı dönem itibarıyla gerçekleşen siyasi ve askerî olaylarla birlikte, dönemde hâkim olan diğer felsefi ve edebî akımlar anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, ilk olarak Makedon tarihinin genel anlatımı yapılmış ve Makedon ordusunun genel yapısı ve orduyu oluşturan birlikler anlatılmıştır. En son ise, anekdotların incelenmesine geçilmeden önce, eserin içerdiği komutanlar hakkında, bazıları uzun olmak kaydıyla, kısa biyografik anlatımları yapılmış ve sonrasında, çevirileri de verilerek, anekdotların incelenmesine başlanmıştır. Sonuç bölümünde, 4. kitap ve Polyainos hakkında, sadece 4. kitap üzerinden, genel bir değerlendirme yapılarak, çalışma tamamlanmıştır. Ayrıca anekdotlardaki savaş taktiklerinin kategorizasyonu, doğru, kesin yanlış, şüpheli bilgiler ve özensizliklerin yanı sıra, günümüze sadece 4. kitap ve Polyainos sayesinde ulaşılabilen bilgileri içeren anekdotlar tablo şeklinde ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fourth chapter of Polyainos' Strategemata, which Macedonian generals are included, all of the anecdotes in the chapter has been translated and examined one by one. The study's goal is, to prove author's mistakes, missings, arbitrary addings and changings in the anecdotes by generally comparing with the ancient sources. In this context, in the first chapter, the genre of Polyainos's work, Strategemata¸ was described with the main lines and the other examples of the genre. In the second chapter, particularly the life of author and strategemata and also the works of author were informed. The aim of author's work and the trend of the century how affected Polyainos and the other authors were also informed. In the third chapter, with the military and political incidents of 2nd century, the philosophical and literary trends were described. In the fourth chapter, firstly, the history of Macedonia was explained in general and then, the general structure and the units of Macedonian army were described. Lastly, before the examination of the anecdotes, the short biographies of generals of the chapter, some of those are long, were written and next, together with the translation of the anecdotes, the examination of the anecdotes has been started. In the conclusion, the study has been finished with a general evaluation about the fourth chapter and Polyainos according to the fourth chapter of Strategemata. In addition, with the categorization of the strategies, correct, definitely false and suspicious informations, carelessnesses in the anecdotes, anecdotes containing information that can only be gotten by the fourth chapter of the work were given in the form of a table in the appendix.