N-(2-poliamino etil) stearamidlerin geçiş metalleri ile verdiği kompleksler ve bazı özellikler
The Preparation of transtition metal complexes of N-(2-polyamino ethyl) stearamides and their properties
  1. Tez No: 16631
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi N-(2-P0LİAMİN0 ETİL) STEARAMİDLERİN GEÇİŞ METALLERİ İLE VERDİ?İ KOMPLEKSLER VE BAZI ÖZELLİKLERİ Hüseyin AYDINO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Yıl : 1991, sayfa : 72 Jüri üyeleri : Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Prof.Dr. Celal TÜZÜN Prof. Dr. Meral KIZILYALLI Aday bu çalışmasında oktadekanoikasit etilesteri ile etilen- diamin(en), propilendiamin(pn), dietilentriamin(dien), trietilentetra- min(trien) ve tetraetilenpentamin(tetraen) ' in sırası ile N-(2-amiho- etil)oktadekan amid, N- (2-aminopropil)oktadekan amid, N- (2-diamino- trietilen) oktadekan amid), N-(2-triaminotetraetilen)oktadekan amid, N- (2-tetraaminopentaetilen) oktadekan amidlerini elde etmiştir ve N- (2-poliaminopolietilen) oktadekan amidlerin bazı yeni koordinasyon bileşiklerini sentezlemiştir. Yeni sentezlenen amidler ile bu amidle rin koordinasyon bileşiklerinin yapılarını % NMR,,3C NMR, İR spektro- fotometrik yöntemleri ve element analizi sonuçları ile aydınlatmış tır. Ayrıca, N- (2-poliaminopolietilen) oktadekan amidlerin“Cera- titis capitate (wied) ”(Akdeniz Meyve Sineği) test böceğine karşı in- sektisit ve koordinasyon bileşiklerinden Cu+Z nin bazı kompleksleri nin Alternaria solani (Erken yanıklık etmeni) ve Botrvtis cinerea (Kurşini küf) funguslarma karşı fungusit etkinlikleri araştırmıştır. ANAHTAR KELİMELER : N-poliaminopolietilen amidler ve koordinasyon bi leşiklerinin sentezi, fatty amidler, polietilen^jpoliaminler, ligand olarak amidler, poliamidlerin ve koordinasyon bileşiklerinin biyolo jik etkinlikleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. Thesis THE PREPARATION OF TRANSTITION METAL COMPLEXES OF N-(2-POLYAMINO ETHYL) STEARAMIDES AND THEIR PROPERTIES Hüseyin AYDINO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Year : 1991, Page : 72 Jury : Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Prof. Dr. Celal TÜZÜN Prof. Dr. Meral KIZILYALLI In this study; N- (2-aminoethyl)octadecane amide, N-(2-amino propyl) octadecane amide, N- (2-diaminotryethylene)octadecane amide, N- (2-tryaminotetraethylene)octadecane amide, N- (2-tetraaminopenta- e thy lene) octadecane amide were prepared from octadecanoyl ethylester and related polyethylen polyamines eg. ethylendiamine(en), propilen- diamine(pn), diethylentriamine(dien), triethylentetramine(trien) and tetraethylenepentamine(tetraen) and some new coordination compounds of N- (2-polyaminopolyethylene) octadecane. amides were synthesised. The structures of new ligands and their coordination compounds were in vestigated by IR, *H NMR,*^C NMR and elemental analysis. in adition, the insecticidal activity of N- (2-polyaminopoly ethylene) octadecan amides against Ceratitis capitate (wied) and fun- gucidal activities of some Cu(ll) complexes of ligands against Botry- tis cinerea and Alternaria solani were examined. KEY WORDS : The synthesis of N-polyaminopolyethylene amides and their coordination compounds, fatty amides, polyethylene polyamines, amides as ligands, the biological activity of the polyamides and coordina tion compounds.