Toplumsal uyum ve özgürlük bağlamında Spinoza'nın vahiy anlayışı
Spinoza's understanding of revelation in the context of social cohesion and liberty
- Tez No: 673927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Hukuk, Religion, Philosophy, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin temel inceleme konusu, Spinoza'nın Teolojik-Politik İnceleme (TTP) isimli eserinde ortaya koyduğu Kutsal Kitap yorum yöntemine dayanan vahiy anlayışıdır. Bu bağlamda çalışma boyunca Spinoza'nın, vahyin ne olup insanlar üzerindeki etkisini hangi yollarla gösterdiğine, peygamberlerin nasıl özelliklere sahip olduğuna, kutsal metinlerden ne öğrenilmesi gerektiğine ilişkin düşünceleri etrafında bir araştırma yürütülmüştür. Tezin başlığının da bildirdiği üzere vahiy, özgürleşmeyle ilişkisi, bireylerin özgürlüğü ile toplumsal uyum arasındaki gerilime sunduğu çözümler çerçevesinde ele alınmıştır; salt bir teolojik tartışma olarak değil. Nitekim Spinoza da TTP'de, başlangıç noktası olarak ortaya koyduğu vahiy anlayışından yola çıkarak bir politik teori geliştirmektedir. Tezde ayrıca, vahyin kişiler ve topluluklar üzerinde etki gösterme biçiminin, yaratıcılığın çalışma mekanizması ile paralellikler taşıdığı düşünüldüğünden, yaratıcılık psikolojisi alanında çalışmalar ortaya koyan yazarların düşüncelerinden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject matter of this thesis is Spinoza's understanding of revelation, in the context of his work titled as Theological-Political Treatise (TTP), which is based on a method of interpretation of the Bible. Throughout the study, a research is conducted based on Spinoza's thoughts on what revelation is and how it affects people, what characterizes the prophets, and what should be learned from the Scripture. As it could be derived from the title itself, the revelation is approached within the framework of its relationship with liberation and of the solutions it offers for the tension between freedom of individuals and social harmony; not as a purely theological debate. As a matter of fact, Spinoza develops a political theory based on his understanding of revelation, which is the starting point of TTP. The thesis also draws on the thoughts of the authors who study the psychology of creativity; since it is thought that the way revelation affects individuals and communities has parallels with the functioning mechanism of creativity.