Yoğun bakımda yatan hastaların aile üyelerinin memnuniyet düzeyleri
Family members satisfaction levels of the patients in intensive care units
  1. Tez No: 673928
  2. Yazar: GÖZDE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakımda hastası olan aile üyelerinin yoğun bakımdan memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, bir Üniversite Hastanesi'nin Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde yapıldı. Aralık 2019 - Nisan 2020 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı hastanenin anestezi yoğun bakım ünitesinde, hastası en az 48 saattir yatmakta olan ve araştırma kriterlerine uyan 52 hasta yakını araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veriler“Birey Tanıtım Formu”ve“Yoğun Bakım Ünitesi Memnuniyeti Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız değişkenlerin memnuiyet düzeyine etkisinin incelenmesinde, nonparametrik testler olan Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis, ileri analizler için de Dunnet T3 post hoc testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmada, yoğun bakımda yatan hastaların aile üyelerinin yaş ortalamasının 46.85±12.41 olduğu, %55,8'inin kadın, %80,7'sinin hastanın birinci derece yakını olduğu, %48,1'inin üniversite mezunu olduğu, %80,8'inin hastanın yattığı hastane ile aynı şehirde yaşadığı, %61,5'inin hastasının tüm ziyaret saatlerine gelebildiği saptandı. Aile üyelerinin yoğun bakım memnuniyet ölçeği toplam puan ortalamasının 70.4±20.2, alt boyut puan ortalamalarının bakım memnuniyeti boyutunda 60.0±16.0, bilgi memnuniyeti boyutunda 72.4±23.8 ve karar verme memnuniyeti boyutunda 73.4±22.2 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the satisfaction levels of Family Members who have patients in treatment at Intensive Care Units Method: The research was conducted in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit unit of a University Hospital. The sample of the study consisted of 52 relatives of patients who had been hospitalized for at least 48 hours in the anesthesia intensive care unit of the hospital where the study was conducted between December 2019 and April 2020. The data were collected via“Individual Information Form”and“ Family Satisfaction in the Intensive Care Unit survey”. In evaluating the data, when the effect of independent variables on the satisfaction level was examined, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are among the nonparametric tests, were used. For the advanced analysis Dunnet T3 post hoc test was used. Results: In the study, it was found that the average age of family members of patients in the intensive care unit was 46.85 ± 12.41. Among them 55.8% were female, 80.7% were first-degree relatives of patients, 48.1% were university graduates, 80.8% lived in the same city of the hospital where the patient was residing. Moreover, 61.5% of the total family members of patients were able to come to all visiting hours. Additionally, it was determined that the total average score of family members on the scale of intensive care satisfaction was 70.4 ± 20.2, sub-dimension average scores in care satisfaction dimension was 60.0±16.0, while it was 72.4 ± 23.8 in the information satisfaction dimension and 73.4±22.2 on decision-making satisfaction dimension. It was also found that the age, gender, economic status of family members and the degree of affinity with the patient do not affect the level of satisfaction from intensive care (p> 0.05).