Artroplastik cerrahilerde modifiye kırılganlık indeksin (MKİ) erken dönem postoperatif sonuçlara etkisi
Effect of modified frailty index (MFI) on early postoperative outcomes in arthroplastic surgeries
  1. Tez No: 674016
  2. Yazar: LEYLA ALIBAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN SANEM ÇAKAR TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektif total diz ve kalça artroplasti operasyonu geçiren 45-85 yaş aralığında 145 hastada gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada, Modifiye frailty (kırılganlık) indeks (MKİ) ile cerrahi işlem sonrasında oluşan komplikasyonlar (miyokardiyal enfarktüs, kardiyak arrest, pulmoner emboli, septik şok, postoperatif diyaliz, serebrovasküler olay (SVO), reentubasyon, uzamış mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı, cerrahi yara komplikasyonu) hastanede kalış süresi, yoğun bakıma yatış gereksinimi, yeniden hastaneye yatış gereksinimi, reoperasyon gereksinimi, 30.gün mortalite durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. Bu amaçla çalışmaya dahil edilen hastaların MKİ'leri hesaplanarak hastalar“Kırılgan”(n=42) ve“Kırılgan olmayan”(n=103) hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 67,58±9,35 yıl olup hastaların %72,4'dü (n=105) kadındı. Hastaların %17,2'si ASA-1, %57,2'si ASA-2, %25,5'i ise ASA-3 hastalardı. MKİ'ne göre kırılgan olan hastaların yoğun bakım yatış oranı %45,2, MI geçirme oranı %14,3, septik şok oranı %16,7, postoperatif diyaliz ihtiyacı olma oranı %16,7, uzamış MV ihtiyacı oranı %14,3, hastaneye yeniden yatış oranı %11,9 ve ilk 30 gün içinde mortalite oranı %16,7 olarak bulunmuştur. MKİ'ne göre kırılgan olmayan hastaların yoğun bakım yatış oranı %7,8, MI geçirme oranı %1,0, septik şok geçirme oranı %1,9, postoperatif diyaliz ihtiyacı olma oranı %2,9, uzamış MV ihtiyacı oranı %1,9, hastaneye yeniden yatış oranı %2,9 ve ilk 30 gün içinde mortalite oranı %3,9 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda ileri yaş, erkek cinsiyet, yüksek ASA ve uzun operasyon süresinin de postoperatif komplikasyonları öngörmede etkili olduğu; ileri yaş, yüksek ASA ve uzun operasyon süresinin yoğun bakıma yatışı öngörmede etkili olduğu bulundu. İleri yaş, erkek cinsiyet ve yüksek ASA da 30.gün mortaliteyi öngörmede başarılıydı. Sonuç olarak MKİ'nin, postoperatif komplikasyonların ve mortalitenin belirlenmesinde güçlü bir prediktör olduğu belirlenmiştir. Multidisipliner bir ekip yaklaşımının gerekli olduğu ortopedik cerrahi gibi majör cerrahi girişimlerde Modifiye Kırılganlık İndeksinin (MKİ) preoperatif dönemde kullanımı, ortak karar vermeyi kolaylaştırarak hasta seçimini iyileştirebilir, hastaların risk sınıflandırmasına, cerrahi komplikasyonların gelişimi için yüksek risk altında olan alt grupların belirlenmesine ve potansiyel olarak değiştirilebilir faktörleri optimize etmek ve komplikasyonları en aza indirmek için önlemler almaya yardımcı olabilir kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In the current study, we aimed to evaluate the relation between Modified Fraility Index (MFI) and postoperative complications (myocardial infarction, cardiac arrest, pulmonary embolism, septic shock, postoperative dialysis requirement, cerebrovascular event, reintubation, prolonged mechanical ventilation, surgical wound complications), duration of hospitalization, requirement for intensive care unit (ICU) admission and rehospitalization and 30th day mortality in 145 patients aged between 45-85 who had undergone total knee and hip arthroplasty. Patients included to the current study were grouped as“Frail”(n=42) and“Nonfrail”(n=103) patients according to Modified Fraility Index values. Mean age was 67.58±9.35 years and 72.4% of the patients was female. The percentage of ASA-1, ASA-2 and ASA-3 patients were 17.2%, 57.2% and 25.5%, respectively. In the frail group, the rate of ICU admission, MI, septic shock, postoperative dialysis requirement, prolonged MV requirement, hospital readmission and 30 day mortality were 45.2%, 14.3%, 16.7%, 16.7%, 14.3%, 11.9% and 16.7%, respectively. In the nonfrail group, the rate of ICU admission, MI, septic shock, postoperative dialysis requirement, prolonged MV requirement, hospital readmission and 30 day mortality were 7.8%, 1%, 1.9%, 2.9, 1.9% and 3.9%, respectively. In the current study, advanced age, male gender, high ASA score and prolonged duration of surgery were found to be effective in prediction of postoperative complications. Advanced age, high ASA score and prolonged duration of surgery were found to be effective in prediction of ICU admission. Advanced age, male gender and high ASA score were found to be good predictors of 30th day mortality. As a conclusion MFI was found to be a strong predictor for postoperative complications and mortality. We think that in major surgery such as orthopedic procedures in which a multidisciplinary approach is necessary, routine use of MFI during preoperative evaluation could fascilitate decision making during patient selection, could help risk classification, taking preventive measures to optimize potentially modifiable factors and to minimize complications.