On yıllık tiroidektomi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of ten years thyroidectomy results
- Tez No: 674017
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER İKİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Tiroidektomi yapılan hastaların komplikasyonlar açısından değerlendirilmesi, serum kalsiyum ve parathormon düzeylerinin hipokalsemiyi öngörmedeki yerinin saptanması, intraoperatif sinir monitörizasyonunun duyarlılık ve özgüllük değerlerinin araştırılması, ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) sonucu ve nihai patoloji sonucu arasındaki korelasyonun araştırılması. Yöntem: Ocak 2009 – Aralık 2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında total, tamamlayıcı ve hemitiroidektomi yapılan ardışık 739 hasta çalışmaya kabul edildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), preoperatif özellikleri (revizyon cerrahi gerekçeleri, preoperatif vokal kord paralizisi varlığı, retrosternal uzanımın olup olmadığı, otoantikor varlığı), postoperatif dönemde gelişen vokal kord paralizisi, hipokalsemi, hematom, şilöz fistül, seroma ve yara yeri enfeksiyonu gibi komplikasyonlar ve görülme süreleri, ameliyata ve patolojik incelemeye ait özellikler (ameliyatın tipi, primer cerrahın deneyimi, boyun diseksiyonu varlığı, dren yerleştirilip yerleştirilmediği, paratiroid ototransplantasyonu yapılıp yapılmadığı, İİAB sonucu, tiroidektomi materyalinin ağırlığı, spesmende paratiroid bezi varlığı, patolojik değerlendirme sonucunun malign ya da benign olması, malign patolojiler için T evresi, tiroidit patoloji varlığı) incelemeye alındı. Bunların yanı sıra ameliyat sonrası kalsiyum ve parathormon değerleri ve intraoperatif sinir monitörizasyonu (İOSM) yapılarak elde edilen diseksiyon öncesi ve sonrası reküren larengeal sinirlerin (RLS) elektromiyografi (EMG) yanıtları değerlendirildi. Ameliyat sonrası tek bir ölçümde serum kalsiyum değeri 8.0 mg/dl'nin altına düşen hastalar hipokalsemik grup olarak kabul edildi. On iki aydan daha uzun süren hipokalsemi kalıcı, 12 aydan daha kısa süren hipokalsemi ise geçici hipokalsemi olarak tanımlandı. Operasyon sırasında RLS'ye verilen 1 miliamperlik uyarıdan 100 mV' tan daha düşük amplitüdlü yanıt alınması sinyal kaybı olarak değerlendirildi. On iki aydan daha uzun süren vokal kord paralizisi kalıcı, 12 aydan daha kısa süren vokal kord paralizisi ise geçici vokal kord paralizisi olarak tanımlandı. Bulgular: 739 hastanın 70'inde (%9.5) ameliyat sonrası hipokalsemi geliştiği saptandı. Geçici ve kalıcı hipokalsemi açısından yapılan değerlendirmelerde ise 54 (%7.3) hastada geçici, 16 (%2.2) hastada ise kalıcı hipokalsemi saptandı. Olguların demografik, patolojik ve operasyon özellikleri incelendiğinde hipokalsemik ve normokalsemik gruplar arasında yaş, cinsiyet, Graves hastalığı öyküsü, malign patoloji, paratiroid bezi otoimplantasyonu açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate patients who underwent thyroidectomy in terms of complications, to determine the role of parathyroid hormone and serum calcium level measurements for prediction of hypocalcemia after thyroidectomy, to investigate the sensitivity and specificity values of intraoperative nerve monitoring for prediction of postoperative vocal cord paralysis after thyroidectomy and the correlation between the result of fine-needle aspiration biopsy and the final pathology result. Methods: 739 consecutive patients undergoing total, completion or hemithyroidectomy between October 2009 and December 2019 were included in the study. Demographic data (age, gender) of the patients, preoperative findings (reasons for revision surgery, presence of preoperative vocal cord paralysis, retrosternal extension and thyroid antibodies), postoperative complications such as vocal cord paralysis, hypocalcemia, hematoma, chylous fistula, seroma, wound site infection and duration of these complications, characteristics of surgery ((type of surgery, the experience of the primary surgeon, presence of neck dissection, whether a drain was placed, whether parathyroid autotransplantation was performed) and pathological examination (fine needle aspiration biopsy result, weight of thyroidectomy material, presence of parathyroid gland in the specimen, benign or malign pathology, T stage for malignant pathologies, presence of thyroiditis pathology) were examined. In addition, postoperative calcium and parathyroid hormone values and electromyography responses of recurrent laryngeal nerves before and after dissection obtained by performing intraoperative nerve monitoring were evaluated. Patients having at least one postoperative serum calcium level below 8.0 mg/dL were determined as hypocalcemic. Hypocalcemia more than 12 months was defined as permanent hypocalcemia. A response with an amplitude lower than 100 mV from 1 milliampere stimulus given to the RLS during the operation was considered as loss of signal. Vocal cord paralysis more than 12 months was defined as permanent vocal cord paralysis. Results: It was determined that 70 (9.5%) of 739 patients developed postoperative hypocalcemia. 54 (7.3%) patients had transient hypocalcemia, while 16 (2.2%) patients had permanent hypocalcemia. There was no statistically significant difference between hypocalcemic and normocalcemic patients in terms of age, gender, Graves disease, malignant pathology, and parathyroid gland autoimplantation (p>0.05).