SCORE risk değerlendirme modelindeki riskli komorbid durumlar ile mpv(ortalama trombosit hacmi) arasındaki ilişkinin araştırılması
Evaluation of relation between mpv and high risk comorbid conditions in SCORE model
- Tez No: 674067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
SCORE projesi sonucunda Avrupa sınırları içindeki düşük riskli ve yüksek riskli popülasyonlara yönelik 10 yıllık ölümcül kardiyovasküler hastalık riskini hesaplayan bir araç ortaya konmuştur. Ayrıca bu araçla ilişkili olarak riski“yüksek”ve“çok yüksek”kategorilere çıkaran klinik durumlar tariflenmiştir. MPV yüksekliğinin aterosklerotik hastalıklar, serebrovasküler olay, hipertansiyon ve diyabetli vakalarda risk artışı ile ilişkili olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran vakalarda; SCORE modelinde“yüksek risk”ve“çok yüksek risk”kategorisine taşıyan komorbid durumları olan vakalarda MPV'nin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca söz konusu kronik ve komorbid durumları olmayan vakalardan oluşturulmuş kontrol grubu ile vaka grubunun MPV değerleri karşılaştırılmıştır.Vaka grubu ve kontrol gruplarında SCORE puanı ortalaması 5,50±4,2 ve 1,80±1,6 olarak bulunmuştur. MPV ortalaması ise vaka ve kontrol gruplarında 10,76±0,94 ve 10,60±0,83 olarak bulunmuştur. Vaka ve kontrol grupları arasında SCORE puanı ve MPV ortalamaları arasındaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca MPV'nin tütün kullanmayan, total kolesterolü düşük olan, komplikasyonlu diyabeti olan, kardiyovasküler hastalığı olan ve ağır KBH'ı olan vakalarda anlamlı olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca SCORE puanı düştükçe MPV'nin arttığı ve bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.Çalışmamızda MPV'nin kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili risk faktörleriyle literatürde ortaya konan verilerle uyumlu ve uyumsuz bulguları işaret ettiği görülmüştür. MPV'nin bazı kronik hastalıklar veya komorbid durumlarla ilişkisi olduğu kesindir. Fakat araştırılan kronik hastalıklar ve komorbid durumların birlikteliği ve aralarındaki sebep-sonuç ilişkilerinin karmaşıklığı nedeniyle MPV'nin hangi sorunlarda ve bu sorunların hangi aşamalarında yükseldiğinin ve bu yükselmenin bir sebep-sonuç ilişkisini işaret edip etmediğinin net olarak ortaya konabilmesi için daha fazla izole vaka grupları ile kontrollü çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SCORE project presented a tool calculating 10 year fatal cardiovascular disease risk of low risk and high risk individuals in European region. Moreover clinical conditions and factors which changed the risk level to“high”and“very high”categories were described. There are studies indicating the relation between high MPV levels and increased risk of coronary heart disease, cerebrovascular event, hypertension and diabetes.In this study cases were chosen from individuals applied to outpatient clinic of Mersin University Medical Faculty Family Medicine Department. MPV levels of cases that were classified as“high risk”and“very high risk”in SCORE model were analyzed. Additionally a control case group was formed and mean MPV was compared between case group and control group.Mean SCORE rates were found 5,50±4,2 and 1,80±1,6 in case and control groups respectively. Mean MPV levels were found 10,76±0,94 and 10,60±0,83 in case and control groups respectively. These MPV differences were found statistically significant. Also higher mean MPV was found correlated with these conditions; smoking, low cholesterol levels, diabetes with complication, cardiovascular disease and severe chronic renal failure. Additionally higher MPV levels were determined in cases whose SCORE points were lower.In this study some findings showed correlation between MPV and cardiovascular disease risk factors. Some of these correlations were concordant with current literature data. Most likely MPV is related with some chronic or comorbid conditions. But as these conditions are superimposed and interwined it is hard to address the cause and effect relationship between MPV and these conditions. It is recommended to do studies with isolated and more number of cases to determine these correlations clearly.