The shifting role of women in purchasing power evolution: Evidence from Turkish retail
Satın alma gücünün gelişiminde kadınların değişen rolü
- Tez No: 674066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Küresel cinsiyet farkı dünyadaki en kritik konuların başında geldiğinden, toplumda kadınların sosyo ekonomik anlamda güçlendirilmesi tüm modern toplumların önemli bir sorunsalı haline gelmiş durumdadır. Ülkelerin kalkınmışlık düzeyi ne kadar yüksek ise, kadın v erkek arasındaki firkin o kadar düşük olması beklenmektedir. Cinsiyet ayrımcılığının en az düzeye indirilmesi kadınların toplum içerisinde görece olarak güçlenmesine yol açacaktır. Kadınların göreceli konumunu etkileyen temel hususlardan biri kadınların satın alma gücüdür. Bu çalışma, kadınların satın alma gücünü, tüketicinin satın alabileceği mal sayısına odaklanan bir pazarlama bakış açısıyla tartışmaktadır. Bununla birlikte, günümüzde birçok küresel pazarlama raporları kadınların satın alma gücüne odaklanmaktadır. Bu raporların ve araştırma çalışmalarının bazıları bölgeye özgüdür ve genel olarak Orta Doğu kadınlarını ve belirli Türk kadınlarını incelemektedir. Raporlardaki bu yaklaşım, pazarlama alanında, kesin müşteri segmentini belirlemek etkili bir pazarlama stratejisine yol açacaktır. Bu araştırma, sık sık alışveriş yapan ve genellikle ailesinden bir başkası için alışveriş yapan kadınların birincil satın alma davranışlarını inceleyerek Türk kadınlarının perakende pazarındaki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca satın alma sürecinde kadınların eşleri üzerindeki etkilerini ve pazarlama karmasındaki Türk müşteri memnuniyeti üzerindeki ana etkileri belirlemeye çalışılmaktadır. Çalışmada yapılacak analiz için, 345 Türk bireyinden (erkek ve kadın) oluşan bir örneklem seçilmiş ve oluşturulan soru setleriyle anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma, Türk kadınlarının satın alma sürecinde önde gelen karar alıcılar olduğunu ve sürekli tekrar eden birçok malın alışverişinde satın alma gücünü temsil ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca araştırmada, Türk tüketicilerinin kıyafet satın alırken Türk kadınları dışında doğrudan mağazalardan satın almayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Araştırma aynı zamanda çeşitli ürünlerin ve etkili ürün tanıtımın Türk müşterilerinin pazarlama karmasının en kritik yönü olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Women empowerment became a significant part of all modern societies; the global gender gap has become one of the most critical issue worldwide. The more developed the country is, the narrower the gap becomes. Thus, minimizing the gender gap will lead to women empowerment and will affect many aspects. One of the essential aspects is women purchasing power which this research is discussing from a marketing point of view, that is focused on the number of goods a consumer can buy. Nevertheless, many marketing global reports focus on women purchasing power, some of those reports and research studies are regionally specific, and few types of research engaged in studying Middle Eastern women in general and Turkish women in specific. In the marketing domain, determining the exact consumer will lead to an effective marketing strategy. This research aims to determine the Turkish women's role in the retail market by studying their primary buying behaviors as who is shopping frequently to other family members, then studying their influence on their partners' decision. Moreover, learning about the influence of Marketing Mix which determines the satisfaction of the Turkish consumer. sati. In this descriptive research, women purchasing role in Turkish families were discovered by distributing a questionnaire to 345 Turkish individuals (male and female). The research found that Turkish women are the leading decision-makers and the main purchasing power behind many recurring goods. Furthermore, the research found that Turkish consumers prefer buying from shops and stores directly except for clothes where Turkish women prefer the online shopping. In addition, the research found that the variety of products and the efficient promotions are among the most critical aspects of Turkish consumers' marketing mix.