Acil serviste girişimsel sedasyon uygulanan hastalarda entegre pulmoner indeks (EPİ) ölçümünün sedasyon derinliği ve güvenilirliğini değerlendirmedeki değerliliği
The value of integrated pulmonary index (EPI) measurement in assessing the depth and reliability of sedation in patients undergoing procedural sedation in the emergency department
- Tez No: 674080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç Acil servise başvuran girişimsel sedasyon uygulanan hastalarda Entegre Pulmoner İndeks (EPİ) değerinin sedasyon derinliği ile ilişkisinin gösterilmesi ve EPİ ölçümünün solunum depresyonu ve komplikasyon gelişiminin öngörülebilmesindeki rolünün araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışma 01 Eylül 2020 ile 1 Mart 2021 tarihleri arasında, prospektif gözlemsel kontrollü tanı testi performans çalışması olarak planlandı. Araştırmamıza Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Acil Tıp Kliniği'ne başvuran, 18 yaş ve üstü, belirlenen kriterlere göre sedasyon uygulanan 89 hasta vaka grubuna alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedilerek sedasyon yapılmadan önceki EPİ değeri 0. dk olarak alındı ve 60 dk boyunca EPİ değerleri 5'er dakika aralıklarla kayıt altına alındı. Aynı sürelerde Ramsay Sedasyon Skalası (RSS) değerlendirmesi yapıldı ve diğer solunumsal parametreleri ile birlikte not edildi. Ek olarak hastalarda gelişen solunumsal problemler de (maske-ventilasyon gereksinimi, antidot kullanımı, mekanik ventilasyon ihtiyacı) kaydedildi. Bulgular Sedasyon sonrası maske ventilasyon ihtiyacı olan grup ile olmayan grup arasındaki EPİ değerleri kıyaslandığında 0. dakikadan 60. dakikaya kadar ; 5 'er dakika aralıklarla yapılan tüm EPİ ölçümleri ve ortalama EPİ değeri arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p değerleri tümü
Özet (Çeviri)
Objective This study was aimed to demonstrate the relationship between the Integrated Pulmonary Index (EPI) value and the depth of sedation in patients admitted to the emergency department and underwent invasive sedation, and to investigate the role of EPI measurement in predicting respiratory depression and other complications. Material and method This study was designed as a prospective observational controlled diagnostic test study between September 01, 2020 and March 1, 2021. 89 patient enrolled in this research were admitted or applied to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine department, and underwent sedation, aged 18 years old and above, and were included in the case group according to the specified inclusion criteria. The demographic and clinical characteristics of the patients were documented, and the EPI value preceding sedation was recorded as 0 minutes, then were recorded at 5-minute intervals for 60 minutes. At the same time, Ramsay Sedation Scale (RSS) was evaluated and recorded along with other respiratory parameters. In addition, respiratory problems (like mask-ventilation requirement, use of antidote, the need to mechanical ventilation) were also documented. Outcome After comparing EPI values of the group with and without mask ventilation after sedation; a statistically significant difference was found between the EPI measurements performed at every 5-minute intervals and the average EPI value (p values