Bir 16. yüzyıl okuryazarının zihin dünyası: Tercüman Murad ve Tesviyetü't-Teveccüh ile'l-Hak adlı eseri
Mentality of a sixteenth-century literate: Tercüman Murad and his Tesviyetü't-Teveccüh ile'l-Hak
  1. Tez No: 674128
  2. Yazar: İSMAİL EMRE PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOLÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tezde 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Divan-ı Hümayun'da tercümanlık yapmış olan Macar asıllı mühtedi Murad Bey'in hayatı ve Hıristiyanlara İslam'ı tanıtmak ve kendi dinlerinin batıllığını ispat etmek amacıyla kaleme aldığı Tesviyetü't-Teveccüh ile'l-Hak adlı eseri mercek altına alınmıştır. İlk iki bölümde Murad Bey'in bir tercüman olarak hayat hikayesi ve bu hikayenin tarihsel bağlamı incelenirken, üçüncü ve dördüncü bölümlerde Tesviyetü't-Teveccüh ile'l-Hak üzerinden Murad Bey'in zihin dünyası irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Murad Bey's life, a Christian convert to Islam who was a dragoman of the Sublime Porte in the second half of the sixteenth-century, and his treatise titled Tesviyetü't-Teveccüh ile'l-Hak in which he tried to introduce the religion of Islam to Christians and to demonstrate them why their religion is false are examined. In the first two chapters, Murad Bey's life as a dragoman and the historical context of this life story are analysed. In the last two chapters Murad Bey's mentality is tried to be comprehended according to his treatise.