Ortaokul öğrencilerinin demokratik tutumlarını yordamada dijital okuryazarlık, 21. yüzyıl becerileri ve kültürlerarası duyarlılığın rolü
The role of digital literacy, 21st century skills, and intercultural sensitivity in predicting democratic attitudes of middle school students
- Tez No: 968526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KÜÇÜK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık, 21. yüzyıl becerileri ve kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin demokratik tutumları üzerindeki yordayıcı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu değişkenler arasındaki ilişkileri ve demografik faktörlere göre farklılıkları analiz ederek eğitim politikalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Nicel araştırma deseninde yürütülen çalışmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinin Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde öğrenim gören 681 ortaokul öğrencisi (5., 6., 7. ve 8. sınıf) oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Dijital Okuryazarlık Ölçeği, 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği ve Demokratik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık (X̄=4.12), 21. yüzyıl becerileri (X̄=4.14) ve kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin (X̄=3.82) yüksek, demokratik tutumlarının (X̄=4.20) ise çok yüksek olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi sonuçları, 21.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive role of middle school students' digital literacy, 21st-century skills, and intercultural sensitivity levels on their democratic attitudes. The study aims to contribute to educational policies by analyzing the relationships between these variables and differences according to demographic factors. The sample of the study, which was conducted in a quantitative research design, consists of 681 middle school students (5th, 6th, 7th, and 8th grades) studying in the Kepez, Konyaaltı, and Muratpaşa districts of Antalya in the 2023-2024 academic year. Data were collected using the Personal Information Form, Digital Literacy Scale, 21st Century Skills Scale, Intercultural Sensitivity Scale, and Democratic Attitude Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The research findings show that middle school students' digital literacy (X̄=4.12), 21st-century skills (X̄=4.14), and intercultural sensitivity levels (X̄=3.82) are high, while their democratic attitudes (X̄=4.20) are very high.