Dinî mûsikîde yozlaşma ve arabesk kültürünün etkisi
Degeneration in religious music and the effect of arabesque culture
  1. Tez No: 674180
  2. Yazar: TUĞBA CERİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UBEYDULLAH SEZİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Mûsikîde meydana gelen dönüşüm ve değişimler toplumsal hareketlerden bağımsız değildir. Bir toplumun sosyal, ekonomik ve siyasal alanda yaşadığı değişimler, o toplumda icra edilen ve kabul gören müzik türlerini de doğrudan etkilemektedir. Tanzimat'tan bu yana değişim geçiren ülkemiz, Cumhuriyet'in kurulması ile birlikte köklü sistem değişiklikleri yaşamıştır.“Muâsır medeniyetler seviyesine çıkma”hedefi, sanayileşme, buna bağlı olarak ortaya çıkan göç hareketleri toplumsal değişimi hızlandırmıştır. Bu çalışmamızda; geleneksel mûsikîmizin geçirdiği değişimler ve bu değişimlere sebep olan faktörler bağlamında, dinî mûsikîmizin bugün geldiği noktada maruz bırakıldığı yozlaşmayı göstermesi bakımından,“arabesk”motifler içeren ve türkülerimizin melodilerine“giydirme”yoluyla oluşturulmuş müzik yapımları incelenmiştir. Bu yapımlar içerisinden en bilinen örnekler baz alınarak güfte, ritmik yapı, melodik özellikler ve kullanılan enstrümanlar açısından analiz edilmiştir.“İlâhi”olarak isimlendirdikleri bu yapımların geleneksel dinî mûsikî formlarımızdan biri olan ilâhiler ile yapısal bir benzerliği olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu tarz müziklerin klasik dinî mûsikî eserlerine kıyasla daha geniş kitleler tarafından dinlenme sebepleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transformation and changes in music are not independent from social movements. The changes that a society experiences in the social, economic and political areas directly affect the music genres performed and accepted in that society. Our country has undergone a change since the Tanzimat Reform Era and has undergone radical system changes with the establishment of the republic. The goal of“reaching the level of contemporary civilizations”, based on industrialization the emerging migration movements accelerated the social uheavel. In this study; in the context of the changes that our traditional music has undergone and the factors causing these changes, the music productions that contain“arabesque”motifs and which were created by“dressing”to the melodies of our folk songs were examined in terms of showing the degeneration our religious music is exposed to today. Based on the most known examples of these productions, these examples were analyzed in terms of lyrics, rhythmic structure, melodic features and the instruments used. It has been tried to explain that these productions, which they call“hymn”, have no structural similarity with the hymn which is one of our traditional religious music forms. The reasons for this type of music to be listened to by a wider audience compared to classical religious music were emphasized.