Çevresel elektro-magnetik alan kirliliği- tip II diyabet ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of environmental electro-magnetic field pollution-type II diabetes
- Tez No: 674243
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son dönemlerde teknolojik cihazların hayatımızda cok daha geniş alanlar kaplaması sonucu maruz kalınan çevresel elektromanyetik alanların Tip II diyabete etkisi olduğunu düşünmekteyiz.Bu amaçla, deney protokolüne uygun olarak ratlar rastgele 1.grup (n=12) 5 gün boyunca günde 6 saat ,2.grup(n=12) 10 gün boyunca günde 6 saat ve kontrol grubu (n=12) hiç bir şekilde manyetik alana maruz kalmaycak şekılde gruplarımız oluşturuldu. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ; kan glukoz, C-Peptit düzeyleri,fetuin-A değerlerinin gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Transamilazlar(AST,ALT) ve lipid profillerinin(total ,HDL, LDL, kollesterol, trigliserid) sonuçlarına bakıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığını tespit ettik. Üre, Kreatinin, Sodyum(Na), Potasyum(K), Kalsiyum(Ca), Ürik asit parametreleri için sonuçlara bakıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Recently, we consider the effect of environmental electromagnetic fields exposed to type II diabetes as a result of technological devices covering much larger areas in our lives. 12) Our groups were formed 6 hours a day for 10 days and the control group (n = 12) was not exposed to magnetic field in any way. Copies obtained; There was a significant difference in blood glucose, C-Peptide levels, fetuin-A values between the groups. When looking at the results of transamylases (AST, ALT) and lipid profiles (total, HDL, LDL, cholesterol, triglycerides), we found a significant difference between the groups. When looking at the results, Urea, Creatinine, Sodium (Na), Potassium (K), Calcium (Ca), Uric acid were determined after a result between the groups.