Nijer su kaynaklarının incelenmesi
Investigation of Niger water resources
  1. Tez No: 674287
  2. Yazar: KASSIM ALI GUINGAREY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güneyde Nijerya, güneybatıda Benin ve Burkina Faso, kuzeyde Cezayir, kuzeydoğuda Libya, doğuda Çad, batıda Mali ile komşu olan Nijer, topraklarının %60'ı çöl ya da yarı-çöl olan bir Afrika ülkesidir. Çalışma kapsamında Nijer'de Niamey, Tillaberi ve Dosso bölgelerindeki kırsal alanlarda açılan su kuyularına ait analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, hidrojeokimyasal özellikler, içme ve sulama için uygunluğu açısından incelenmiştir. Suların sulama suyu açısından uygunluğunu değerlendirmek için Permeabilite İndeksi (PI), Magnezyum Oranı (MR), Çözünebilir Sodyum Yüzdesi (SSP), Kelley Oranı (KR), Potansiyel Tuzluluk (PS), Sodyum Adsorpsiyon Oranı (SAR), Artıksal Sodyum Karbonat (RSC) değerleri hesaplanmıştır. Su örnekleri içme suyu amacı ile kullanılabilirliğini araştırılması için standartlar ile karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda suların CaMgHCO3'lı ve NaHCO3'lı sular olduğu tespit edilmiştir. Mineral doygunluk indeksleri değerleri çoğu örneğin jips, anhidrit, aragonit, kalsit ve dolomit açısından doygun olmadığını göstermektedir. Ayrıca suların genellikle sulama ve içme suyu amaçlı kullanımının uygun olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Niger is neighbour to Nigeria in the south, Benin and Burkina Faso in the southwest, Algeria in the north, Libya in the northeast, Chad in the east, Mali in the west, 60% of its land is a desert or semi-desert African country. In the study, the well drilled in the rural areas of Niamey, Tillaberi and Dosso were investigated. Analysis results were evaluated to hydrogeochemical properties and suitability for drinking and irrigation. To evaluate the suitability of the waters in terms of irrigation water Permeability Index (PI), Magnesium Ratio (MR), Soluble Sodium Percentage (SSP), Kelley Ratio (KR), Potential Salinity (PS), Sodium Adsorption Ratio (SAR), Residual Sodium Carbonate (RSC) values were computed. Parameters were compared with Standards. Water resources are CaMgHCO3 and NaHCO3 facies. The results of mineral equilibrium modeling indicate that most of the examined waters are undersaturated with respect to gypsum, anhydrite, aragonite, calcite and dolomite. In addition, it has been determined that the water is generally suitable for irrigation and drinking purposes.