Makro ve mikroalglerin antimikrobiyal ve antioksidan etkilerinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial and antioxidant activities of macro and microalgae
- Tez No: 457832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Deniz canlıları; yeni farmasötik maddelerin geliştirilmesinde kullanılan biyoaktif sekonder metabolitlerin potansiyel kaynaklarıdır. Algler hem deniz hemde tatlı su ortamlarında bulunan fotosentetik organizmalardır. Algler makro ve mikro olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar. Alglerin kimyasal ve farmakolojik olarak yenilik ve çeşitlilik sağladığı bilinmektedir. Mikroalgler deniz kaynaklarında bulunan bazı yüksek biyoaktif bileşiklerin gerçek üreticileri olarak kabul edilir. Mikroalgler antibiyotik, antiviral, antitumor ve antioksidan gibi biyolojik olarak aktif bileşiklerle doğal olarak zengin olan kaynaklardır. Buna ek olarak, bu mikroorganizmaların sağlığı teşvik ve dejeneratif hastalıkların gelişme riskini azaltmak için yeteneği vardır. Yeni farmasötik maddeler geliştirmek, kimyasal ve farmakolojik yenilik ve çeşitlilik sağlamak için bu biyolojik olarak aktif bileşikler araştırılmalıdır. Çeşitli alg ekstraktlarının mikroorganizmalara karşı in vitro antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ulva lactuca makroalgi ve Chlorella vulgaris, Chlorella minutissima, Chlorella protothecoides mikroalglerinin Gram positif; Mycobacterium smegmatis RUT ve Gram negatif; Morganella morganii, Proteus mirabilis BC 6624, Aeromonas hydrophila ATCC 7965 bakterilerine ve Aspergillus niger van Tieghem, Alternaria mali Roberts, Penicillum expansum Link, Fusarium oxysporum fungal mikroorganizmalara karşı antioksidan, antifungal ve antibakteriyel etkilerini araştırmaktır. Elde edilen ekstraktların antimikrobiyal etkileri disk difüzyon yöntemi kullanılarak Gram pozitif ve Gram negatif bakteri ve fungal mikroorganizmalar üzerinde denenmiştir. Alg ekstraktlarının toplam antioksidan aktivitesi 1, 1-difenil-2-pikril hidrazil (DPPH) serbest radikali giderme metodu kullanılarak tayin edilmiştir. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, çalışmada kullanılan hemen hemen tüm alg türlerinin, denenen tüm patojenlere karşı antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, alg türlerinde antimikrobiyal bileşiklerin varlığının bir göstergesidir. Alglerin ilaç endüstrisi için doğal antibiyotik üretimi için araştırılması gerektiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Marine organisms are potentially prolific sources of highly bioactive secondary metabolites, used in the development of new pharmaceutical agents. Algae are photosynthetic organisms that are found in both marine and freshwater environments. Algae can be classified into two main groups as macro- and microalgae. Algae have been recognized to provide chemical and pharmacological novelty and diversity. Microalgae are considered as the actual producers of some highly bioactive compounds found in marine resources. Microalgae are natural rich sources of biologically active compounds such as antibiotics, antivirals, antitumorals and antioxidants. Furthermore, these microorganisms have the ability to promote health and reduce the risk of the development of degenerative diseases. In order to develop new pharmaceuticals, these biologically active compounds should be investigated. The cell extracts of various algae have been shown to have antibacterial and antifungal activity in vitro against microorganisms. The aim of this thesis study was to investigate antioxidant, antibacterial and antifungal activities of macroalgae Ulva lactuca and microalgae Chlorella vulgaris, Chlorella minutissima, Chlorella protothecoides against Gram positive; Mycobacterium smegmatis RUT and Gram negative; Morganella morganii, Proteus mirabilis BC 6624, Aeromonas hydrophila ATCC 7965 bacteria and fungus; Aspergillus niger van Tieghem, Alternaria mali Roberts, Penicillum expansum Link, Fusarium oxysporum. In vitro antimicrobial activity was evaluated by agar disc diffusion assay method against pathogenic fungi and pathogenic Gram positive and Gram negative bacteria. The total antioxidant activity of extracts were investigated with 1, 1-diphenyl-2-picryl hydrazyl (DPPH) free radical scavenging method. As a result of this study, almost all of the extracts of algal species revealed to have antimicrobial activity against all pathogens. These results gave an indication of the presence of antimicrobial compounds in the algal species. It can be concluded that algae should be investigated for the production of natural antibiotics for pharmaceutical industry.