Sürücülerde alkol kullanımı ve yol şiddeti (road nage) arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relation between alcohol use and road rage among drivers
- Tez No: 674306
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alkol etkisinde araç kullanma davranışının trafik kazaları ve güvenliği açısından risk faktörü olduğu bilinmektedir. Trafik ortamında son zamanlarda sıklıkla karşı karşıya kalınan yol şiddeti davranışları da, trafik güvenliğini ciddi düzeyde tehlikeye sokan ve fiziksel yönden zarar verici noktalara gelebilen bir fenomendir. Bu çalışmada alkol kullanımı ile yol şiddeti (road rage) arasındaki ilişkinin incelenmesi ve alkol kullanımının trafikteki öfke ve saldırgan davranışlar üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, İzmir İlinde yaşayan 191 amatör ve 79 profesyonel araç sürücüsü ile gerçekleştirilmiştir. Sürücülere sosyo-demografik ve madde kullanımına ilişkin soruların yer aldığı Anket Formu, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AUDIT), Trafik Öfkesi Ölçeği (TÖÖ) ve Sürücü Saldırganlık Göstergeleri Ölçeği (SSGÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi bağımsız gruplar için t test, tek yönlü varyans analizi, khi-kare, korelasyon ve lineer regresyon kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Driving behavior under the influence of alcohol is known to be a risk factor in terms of traffic accidents and safety. Road rage that have been frequently encountered in the traffic environment in the recent times are also a phenomenon that can seriously endanger traffic safety and reach physically damaging points. This study aimed to investigate the relationship between alcohol use and road rage, and the effects of alcohol use on driving anger and aggressive driving. This cross-sectional study was performed with 191 amateur and 79 professional drivers living in Izmir. Questionnaire Form, Alcohol Use Desorders Identification Test (AUDIT), Driving Anger Scale (DAS), Driver Agression Indicators Scale (DAIS) were applied to drivers. Independent Samples t Test, One Way ANOVA, Chi-square, Pearson correlation and linear Regression were used in the analyses of the data.