Computerized dynamic assessment: Diagnosing field-knowledge development of ELT students according to reader profiles
Bilgisayar destekli dinamik değerlendirme: İngiliz dili eğitimi öğrencilerinin alan bilgilerinin okuyucu profillerine göre gelişiminin belirlenmesi
  1. Tez No: 674307
  2. Yazar: ULVİYE KETEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, Alexander'ın (2005) geliştirdiği okuyucu profillerine göre ipuçlarının hazırlandığı dinamik değerlendirmeye dayalı bir alan bilgisi testinde, öğrencilerin nasıl bir gelişim göstereceğini kontrol ve okuyucu profilleri gözetmeksizin ipuçları verilen bir grupla karşılaştırmayı amaçlar. Bunun yanı sıra, testin alt kollarından elde edilen sonuçlar da gruplar arasında ve okuyucu profili belirlenmiş grup içerisinde karşılaştırılır. 81 İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Öğrenciler 3 gruba dağıtıldı. 1. grup kontrol grubu, 2. grup okuyucu profilleri gözetilmeksizin ipuçları alan ve 3. grup okuyucu profillerine göre ipuçları alan grup olmuştur. Öğrencilerin okuyucu profillerinin belirlenmesinde, dil edinimi ve mühendislik konuları hakkında ilgi ve bilgilerini test eden iki test almışlardır. Sonrasında ise sesli düşünme yöntemi kullanılarak öğrencilerin kullandıkları stratejilerle ilgili detaylı bilgiler toplanmıştır. Bu ölçümleri kullanarak faktör analizi uygulanmıştır. 2. Deney grubunda toplamda 4 okuyucu grubu çıkmıştır: bilgilerine güvenen okuyucular, çaba sarf eden okuyucular, yetenekli okuyucular ve ilgiye bağlı okuyucular. Bu okuyucu profillerine göre ikinci deney grubu için ipuçları hazırlanmıştır. Kontrol grubuna adapte edilmiş sınav çevrim içi olarak direk uygulanmıştır. 1. Ve 2. deney grubu sınav esnasında müdahaleyle dolaylı yoldan en açık olacak şekilde gelene kadar toplamda 3 ipucu almıştır. Testler iSpring Suite Max programı kullanılarak çevrimiçi hazırlanmıştır. Çıkan sonuçlara göre öğrenciler alan bilgisi testinde ipuçları sayesinde ortalamalarını asıl puanlarına göre yükseltmişlerdir. Statik sınava tabi olan öğrenciler ile her iki deney grubu arasında önemli ortalama farkları görülmüştür. Fakat öğrencilerin alan bilgisi puanları iki deney grubu arasında farklılık görülmemiştir. Fakat okuyucu profillerinde alt alan bilgileri açısından farklılık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare the mean scores of a group of students, who are provided with mediation according to their developing reader profiles, with a control group and another experimental group that is also assessed in the interventionist DA procedure for the field-knowledge. It also tries to track the development of learners during the test. In addition, results that were obtained for subcategories of the field-knowledge test are intended to be compared across and within the groups. 81 students who study at the English language teaching department joined this study voluntarily. There were three research groups. The first group was the control group. The second group included the students who took mediation without considering their reader profiles, and the last group was provided with mediation according to their reader profiles. To determine the reader profiles, students took prior interest and prior knowledge tests online. Then, by using think-aloud protocols with the last group, detailed information related to strategy processing was gathered. Hierarchical cluster analysis was conducted with the information related to the strategy processing, prior interest and prior knowledge. Four groups of readers emerged: knowledge-reliant readers, effortful processors, highly-competent readers and interest-reliant readers. According to these reader profiles, the mediation was designed for the second group. Experimental groups took three graduated prompts from most implicit to explicit. The tests were prepared by using the iSpring Suite Max program online. The control group took the test online in a non-dynamic way. As the results showed that the two groups increased their scores due to the mediation. There was a significant difference between the group members who took the static test compared to the other groups. The two experimental groups did not differ in terms of the mean score of the field-knowledge test but the significant mean differences can be observed within the reader profiles group.