Sepsis tanısı alan preterm ve term yenidoğanlarda mikro CRP ve delta nötrofil indeksinin tanısal değeri
The diagnostic value of micro CRP and deltaneutrophil index in term and preterm newborns withneonatal sepsis diagnosis
- Tez No: 674313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yenidoğan dönemi hayatın ilk 28 günlük sürecini kapsamaktadır. Enfeksiyon etkeni bir mikroorganizma tarafından yenidoğanın herhangi bir dokusunun invazyonuna karşı, yenidoğanın inflamatuar süreçleri içeren mekanizmalar ile oluşturduğu cevabın klinik hali neonatal sepsis olarak tanımlanmaktadır. Neonatal sepsisin ciddi mortalitesi, kliniğinin hızlı kötüleşmesi ve antimikrobiyellerin gereksiz kullanım olasılığı sebepleri ile tanı sürecinde hız ve özgüllük oldukça önem arz etmektedir. Neonatal sepsis için altın standart tanı yöntemi halen kan kültürüdür. CRP ve hemogram gibi kan tetkikleri de tanı sürecinde büyük önem taşımaktadır. Tanıda önemli kan sayımı parametrelerinin modifiye bir hali olan, nötrofil farklılaşması ile nükleer lobülarite değişikliklerini temel alan ve immatür granülosit sayısı olarak ifade edilen delta nötrofil indeksi neonatal sepsisin tanı süreci için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma ile neonatal sepsisin tanısında delta nötrofil indeksi ve Mikro CRP değerlerinin biyobelirteç olarak değeri araştırılmıştır. Klinik veya kanıtlanmış neonatal sepsis tanısı alan 30 yenidoğan ile 30 kontrol yenidoğan çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. İlgili parametreler tüm örneklemden alınan venöz kan örnekleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The neonatal period is defined as the first 28 days of life. Neonatal sepsis is the clinical form of the response of the newborn by mechanisms including inflammatory processes against the invasion of any tissue of the newborn by an infectious microorganism. Due to the serious mortality of neonatal sepsis, the rapid deterioration of the clinic and the possibility of unnecessary use of antimicrobials, speed and specificity are very important in the diagnosis process. Blood culture is still the gold standard diagnostic method for neonatal sepsis. Blood tests such as CRP and complete blood count are also of great importance in the diagnosis process. The delta neutrophil index, which is a modified form of important blood count parameters in diagnosis, based on neutrophil differentiation and nuclear lobularity changes, and expressed as the number of immature granulocytes, is of great importance for the diagnostic process of neonatal sepsis. In this study, the value of delta neutrophil index and Micro CRP results as biomarkers in the diagnosis of neonatal sepsis was investigated. The sample of the study consisted of 30 newborns with a clinical or proven diagnosis of neonatal sepsis and 30 control newborns. Relevant parameters were evaluated with venous blood samples taken from the whole sample.