Postmenopoz dönem kadınlarda ses ısıtma egzersizlerinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of vocal warm up excersize in postmenoposal women
  1. Tez No: 674343
  2. Yazar: ROJDA ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan çalışmada postmenopoz dönemdeki kadınlar ile genç kadınlarınses ısıtma egzersizleri öncesi ve sonrası, akustik ve aerodinamik parametrelerinin ölçülerek ses ısıtma egzersizlerinin etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 23 katılımcıdan oluşan postmenopoz dönemdeki kadınlar ile 23 katılımcıdan oluşan genç kadınlar dahil edilmiştir. Oluşturulan iki gruba kapsamlı ses ısıtma egzersizleri tek seanslık uygulanmıştır. Çalışmamızda grup içi ve gruplar arası olarak analiz edilen akustik parametreler MDVP ile aerodinamik parametreler ise kronometre ile ölçülmüştür. Araştırmada sonuçlar analiz edildiğinde gruplar arası ilk ölçümlerde postmenopoz kadınlarda genç kadınlara göre temel frekans ve maksimum fonasyon süresi daha az görülürken; shimmer, gürültü harmonik oranı ve yumuşak fonasyon indeksi parametreleri daha yüksek bulunmuştur. Ses ısıtma egzersizi sonrası her iki grupta temel frekansta artma, jitter ve yumuşak fonasyon indeksinde azalma görülmüştür. Ancak s/z oranı ve shimmer değeri sadece postmenopoz grupta azalma gösterdi. Çalışmadan elde edilen bulguların sonucunda ses ısıtma egzersizlerinin akustik ve aerodinamik parametreler üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, aimes to examine the effectiveness of vocal warm up exercises by measuring the acoustic and aerodynamic parameters in the postmenopausal women and young women before and after vocal warm up exercises. Postmenopausal female individuals consisting of 23 participants and young female individuals consisting of 23 participants were included in the study. Comprehensive vocal warm up exercises were applied in one session to the two groups. In our study, the acoustic parameters analyzed within and between groups were measured with MDVP and aerodynamic parameters with a stopwatch. When the results were analyzed in the study, the fundamental frequency and maximum phonation time were observed less in postmenopausal female individuals compared to young female individuals in the first measurements between groups; Shimmer, noise harmonic ratio and soft phonation index parameters were found to be higher. After the vocal warm up exercise, an increase in the fundamental frequency, and a decrease in the jitter and soft phonation index were observed in both groups. However, the s / z ratio and shimmer value decreased only in the postmenopausal group. As a result of the findings obtained from the study, it is thought that sound warming exercises have an effect on acoustic and aerodynamic parameters.