İş geliştirme ve süreç yönetimi kapsamında oyun tasarımı: Türkiye'deki oyun şirketleri ve oyun kullanıcıları üzerine bir araştırma
Game design within business development and process management: A research on game companies and game users in Turkey
- Tez No: 674342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Oyun sektörü, bilgisayar ve internet teknolojilerinin hızlı gelişimi sayesinde oldukça yol kat etmiş ve dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir sektör haline gelmiştir. Oyun tasarımı ve üretimi konusunda lider ülkeler, oyunlar aracılığı ile bir yandan ekonomik kazançlar sağlarken diğer bir yandan da yaşam biçimi ve kültür aktarımı konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle yaşam biçimlerine ve kültüre yönelik etkileri de bulunan oyunların iş geliştirme ve süreç yönetimi kapsamında hangi değerler doğrultusunda ele alındığı ve hangi aşamalardan geçtiği önemsenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, oyunların tasarım süreçlerini belirli standartlar altında ele alarak, kullanıcıların ihtiyaçları ve beklentileri kapsamında yürütülen iş geliştirme ve süreç yönetiminin detaylarını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada, tasarım süreçlerinde öne çıkarılan etik ve ihtiyaçlar kapsamında içeriğe dayalı unsurlara odaklanılarak bu süreçlerin tasarım aşamalarına ve sektöre ne ölçüde yol gösterici olduğu incelenmiştir. Çalışmanın oyun şirketleriyle ilgili kısmında, mobil ve video oyun tasarım şirketlerinin tasarım süreçlerine ait detayları ortaya çıkarmak için nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği; kullanıcılara yönelik yapılan çalışmada ise kullanıcıların oynamayı tercih ettiği oyunların özelliklerini / unsurlarını tespit etmek ve bunların oyuncular üzerindeki etkisini belirlemek için nicel veri toplama yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Yapılan mülakat sonucunda mobil ve video oyun tasarım şirketlerinin farklı yaklaşımlar ve stratejiler kullandığı; oyun tasarım çalışmalarında kurgusal dünyaya dahil edilen kavram ve değerlerin gerçeklikten farklı olarak esnek bir şekilde yansıtıldığı görülmüştür. Anket çalışması sonucunda kullanıcıların oynamayı tercih ettiği oyunlarda kullandığı kişilik özelliklerinin gerçek hayattan bağımsız olmadığı; kullanıcıların kendi özelliklerine uygun oyunları oynama eğiliminde olduğu ve oyunlarda kullanılan özelliklerin gerçek hayattaki özellikleriyle ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The game industry has come a long way thanks to the rapid development of computer and internet technologies and has become a sector that affects millions of people around the world. Leading countries in game design and production, while gaining economic benefits through games, are also effective in the transfer of lifestyle and culture. For this reason, it is necessary to pay attention to what values the games, which also have effects on lifestyles and culture, are addressed within the scope of business development and process management, and which stages they go through. In this direction, the aim of the study is to reveal the details of the business development and process management carried out within the scope of the needs and expectations of the users by considering the design processes of the games under certain standards. In the study, it was examined to what extent these processes guide the design stages and the industry by focusing on the content-based elements within the scope of ethics and needs brought to the fore in the design processes. In the part of the study related to game companies, in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, to reveal the details of the design processes of mobile and video game design companies; in the study conducted with users, the survey technique, one of the quantitative data collection methods, was used to determine the features / elements of the games that users prefer to play and to determine their effects on the players. As a result of the interview, it has been observed that mobile and video game design companies use different approaches and strategies; the concepts and values included in the fictional world in game design studies are reflected flexibly, unlike reality. As a result of the survey study, it has been observed that the personality traits used by the users in the games they prefer to play are not independent from real life; the users tend to play the games suitable for their own characteristics and the features used in the games are related to users' real-life features.