Uluslararası standartlara göre bilgisayarlı tomografi cihazının kalite kontrol testleri ve prosedürleri
Quality control tests and procedures of computed tomography device according to international standards
- Tez No: 674374
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNÇ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kalite kontrol testleri en genel tanımı ile cihazın sistemine ait tüm parametrelerin gözden geçirilmesi işlemidir. Kalite kontrol testleri sayesinde cihazların performanslarındaki değişiklikler kolayca dedekte edilir. Kalite kontrol testlerinin düzenli olarak yapılması cihazın servisi geldiği zaman sorunu doğru bir şekilde bildirmek açısından oldukça önemlidir. Kalite kontrol testlerinin amacı birçok nicel ölçüm elde ederek, kurulmuş sistemin uluslararası standartizasyona uyumunun kontrol edilmesini sağlamaktır. Uluslararası geçerliliği olan spesifikasyon dökümanı baz alınarak, bu dökümandaki referans değerlerle karşılaştırma yapılır. Tıpta kullanılan cihazlardan elde edilen görüntülerin kalitesi hastalıkların doğru teşhis edilmesi açısından oldukça önemlidir. Yüksek görüntü kalitesi ise kalite kontrol testlerinin doğru ve periyodik olarak yapılmasına bağlıdır. Cihaz parametrelerinin kalite kontrolleri cihaz kullanılırken belirli periyotlarla tekrarlanır. Böylece cihazların periyodik kontrollerinin sürekliliği sağlıklı bir şekilde yürütülürken hastanın üzerindeki X-Işını dağılımının görüntülere doğru ve kaliteli bir şekilde yansıtılması amaçlanır. Kalite kontrol testlerinin düzenli yapılmaması durumunda görüntülerin homojenitesinde bozulmalar ortaya çıkar. Bu tez çalışmasında Bilgisayarlı Tomografi cihazına ait kalite kontrol testleri, uluslararası standartlar alınarak değerlendirilecek, bu tez kapsamında bu süreçteki prosedürler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Quality control tests are the process of reviewing all parameters belonging to the system of the device with the most general definition. Thanks to the quality control tests, changes in the performance of the devices are easily detected. Regular quality control tests are very important in order to report the problem correctly when the device is serviced. The purpose of quality control tests is to obtain many quantitative measurements and to check the compliance of the established system with international standardization. Based on the internationally recognized specification document, a comparison is made with the reference values in these documents.. quality of the images obtained from the devices used in medicine is very important for the correct diagnosis of diseases. High image quality depends on correct and periodic quality control tests. Quality controls of device parameters are repeated periodically while using the device. Thus, while the continuity of the periodic controls of the devices is carried out in a healthy way, it is aimed to reflect the X-ray distribution on the patient to the images in an accurate and quality manner. If quality control tests are not performed regularly, deterioration occurs in the homogeneity of the images. In this thesis, the quality control tests of the computed tomography device will be evaluated by taking international standards and the procedures in this process will be presented within the scope of this thesis.