Enerji etkin yapı tasarımı ve uygulaması açısından çatı bahçelerinde kullanılan konvansiyonel ve yenilikçi taşıyıcı sistemlerin irdelenmesi
Examination of conventional and innovative carrier systems used in roof gardens in terms of energy efficient building design and application
  1. Tez No: 674404
  2. Yazar: AYIN BIZHANZAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK FATİH KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında kentleşme olgusuna bağlı olarak kentler giderek daha çok rağbet görmekte ve göç hareketleri neticesinde kentlerde nüfus artmaktadır. Bunun sonucunda daha çok çevresel sorunlar yaşanmakta ve bu sorunlara çözüm arayışları gerek akademik gerekse uygulama alanlarında aranmaktadır. Yoğun kentleşme geçirimsiz yüzeyler olan sert zeminleri, hava kirliliğini ve sağlığa zararlı birçok unsuru artırmaktadır. Çözüm arayışların en önemli sonuçlarından biri çatı bahçeleridir. Çatı bahçeleri tarihi perspektiften günümüze uygulama alanları ve teknikleri açısından büyük değişiklikler göstermektedir. Bu çalışmada çatı bahçelerinin tasarımında kullanılacak yapı malzemeleri ve meydana gelebilecek problemler hakkında birçok farklı çözüm planları önerilmiştir. Bu durumda çatı bahçelerinde klasik olarak kullanılan malzemelerin ayrıntıları ve kullanım yöntemleri belirlenmiş ve malzemelerin avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler ortaya konmuştur. Ayrıca, yeni gelişmekte olan yapı malzemeleri de araştırılmış ve özelliklerine vurgulanmıştır.Bu araştırma ile Türkiye'nin çatı bahçeleri konusunda nerede olduğuna dair bir fikir sahibi olunması, yeni gelişen bu kavrama uluslararası gelişmelerin ışık tutması,yeni fikir ve teknolojilerin bu şekilde ortaya konulması ve uygulanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, cities are becoming more popular due to the urbanization phenomenon and the population increases in cities as a result of migration movements. As a result, more environmental problems are experienced and the search for solutions to these problems is sought in both academic and application fields. Intensive urbanization increases hard floors, which are impermeable surfaces, air pollution and many factors harmful to health. One of the most important results of the search for solutions is roof gardens. Roof gardens show great changes in terms of application areas and techniques from a historical perspective. In this study, many different solution plans are proposed about the building materials to be used in the design of roof gardens and the problems that may occur. In this case, the details and usage methods of the materials used in the roof gardens were determined and information about the advantages and disadvantages of the materials was revealed. In addition, newly developing building materials have been researched and their properties highlighted.To have an idea of where it is on this research with Turkey's rooftop garden, newly developing this concept shed light of international developments, it is intended for new ideas and technologies to be introduced in this way and to investigate the feasibility.