Gözlük çerçevesinin parçalarını bir araya getiren aparatın tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of an apparatus for assamblying an eye glass's frame
  1. Tez No: 674403
  2. Yazar: OMAR QASEM ALI ALMAMURE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada gözlük çerçevesinin parçalarını bir araya getiren aparatın tasarlanması ve imalatından bahsedilmektedir. Gözlük çerçevesi hassas ve ince olduğundan yamulabilir, yanlış birleştirilebilir. Bu hataları minimuma indirerek üretim yapmak amaçlanmıştır. Eski üretimde kullanılan kalıp, gözlük çerçevesiyle birlikte sap kaynağı için kullanılmakta ve bu yöntemde birçok sorun yaşanmaktaydı. Bu sorunların en önemlisi: kalıbı ayarlama zorluğu, özellikle kalıbın doğrusal eksenlere bağlı bölümleri ve zamanla kalıpların bölümleri arasında kaymalar oluşmasıydı. Bununla birlikte bazı gözlükleri bu kalıbın üstüne sabitlemek mümkün değildi. Kalıplarda yaşanan bu sorunlar üretimde de birtakım sorunlar doğurmaktaydı. Bu çalışmada kaynak kalıbını geliştirmeye çalıştıracağız. Öncelikle kaynak kalıbın sorunlarını irdeleyeceğiz. Bu sorunlara istinaden kaynak aşamasında karşılaşılan sorunlara çözümler üreteceğiz. Bu çözümlerle sorunsuz yeni kalıp tasarlamak için çalışma planı hazırlayacağız. Bu çalışmadaki amacımız gözlük çerçevesiyle sap kaynağını birleştirirken gözlüğün parçalarını kalıba sabitleyebileceğimiz bir kalıp tasarlamaktır. Böylece sapı gözlüğün çerçevesinin herhangi bir kenarına sabitleyebilecek ve ayrıca kalıbı ayarlama işlemini basitleştirerek zaman kaybı yok edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, design and manufacture of an apparatus for assembling an eye glass's frame. Because the eyeglass frame is sensitive and thin, it can be skewed, wrongly combined, and it is aimed to produce by minimizing these errors. The mould used in old production was used for temple welding together with the eyeglass frame. There were many problems with this method. The most important of these problems: Difficulty adjusting the mould, especially the parts of the mould connected to the linear axes. The occurrence of slippage between parts of the moulds over time. However, it was not possible to fix some glasses on this mould. These problems in moulds caused some issues in production. In this study, we will try to improve the welding mould. First of all, we will examine the problems of welding mould. Based on these problems, we will produce solutions to the difficulties encountered during the welding phase. With these solutions, we will prepare a work plan to design new moulds without any problems. Our aim in this study is to design a mould where we can fix the parts of the glasses to the mould while combining the eyeglass frame with the temple welding. Thus, to be able to fix the temple to any edge of the frame of the glasses. Also, by simplifying the mould adjustment process, eliminating time loss.