Transrektal ultrason eşliğinde yapılan prostat biyopsisinde saptanan atipik small asiner proliferasyon ve prostat kanser birlikteliğinin radikal prostatektomideki patolojik evreleme için önemi
The importance of atypic small acinar proliferation and prostate cancer combination detected in prostate biopsy with transrectal ultrasound for pathological staging in radical prostatectomy
  1. Tez No: 674478
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde yaşam süresindeki artış ve insidansı göz önüne alındığında prostat kanseri bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. Prostat kanseri tanısı, PSA yüksekliği ve/veya PRM'deki patolojik bulgular nedeniyle transrektal ultrasonografi (TRUS) kılavuzluğunda yapılan sistematik ve şüpheli alanlara yönelik biyopsilere dayanmaktadır. Fakat prostat kanserinin tanısından tedavi sonrası takibine kadar, karar verme algoritmalarında yol gösterici güvenilir modalitelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda 3 farklı gruptaki RP yapılan hastaların TRUS-Bx ve RP'den elde edilen prostat spesmenlerinin histopatolojik incelemeleri değerlendirildi. Tespit edilen tüm tümör odaklarının lokalizasyonları, her iki odakta tümör olup olmaması ve ISUP dereceleri açısından aralarında anlamlı fark olup olmadığı incelenip ASAP PCa da patolojik evreye etkisi araştırıldı. Çalışmamıza 1.gruptan 41, 2.gruptan 85, 3.gruptan 39 hasta katıldı. TRUS-Bx ile RP arasında ISUP derece artışı 1, 2 ve 3. gruplarda sırasıyla %17 ,%21 ve %54 idi. TRUS-Bx de sağ veya sol lopta izole PCa bulunan 2. ve 3. gruptaki hastaların RP materyalleri incelediğinde 3.grupta %96, 2.grupta %64 oranında bilateral PCa varlığı saptandı. Sonuç olarak TRUS-Bx de ASAP saptanan PCa'lı hastaların RP sonrası ISUP derecelerinde, patolojik evrelerinde artış ve ASAP alanlarında PCa olabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Considering the increase in life expectancy and incidence today, prostate cancer has become a public health problem. The diagnosis of prostate cancer is based on systematic and suspicious areas biopsies guided by transrectal ultrasonography (TRUS) due to pathological findings in PSA elevation and/or DRE. However, reliable modalities are needed to guide decision-making algorithms from the diagnosis of prostate cancer to the post-treatment follow-up. In our study, histopathological examinations of prostate specimens obtained from TRUS-Bx and RP of patients who underwent RP in 3 different groups were evaluated. The localization of all detected tumor foci, the presence of tumors in both foci, and whether there was a significant difference between them in terms of ISUP degrees were examined and its effect on the pathological stage in ASAP PCa was investigated. 41 patients from the 1st group, 85 from the 2nd group and 39 from the 3rd group participated in our study. The increase in ISUP grade between TRUS-Bx and RP was 17%, 21% and 54% in groups 1, 2 and 3, respectively. When RP materials of patients in groups 2 and 3 with isolated PCa in the right or left lobe on TRUS-Bx were examined, bilateral PCa was detected in 96% of the 3rd group and 64% in the 2nd group. In conclusion, it should be kept in mind that PCa patients with ASAP detected in TRUS-Bx may have an increase in ISUP degrees and pathological stages after RP, and PCa in ASAP areas.