SARS-COV-2 enfeksiyonu olan hastalarda obstrüktif uyku apnesi, uyku kalitesi ve depresyon varlığının COVID-19 kliniği üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of obstructive sleep apnea, sleep quality and depression on COVID-19 clinic in patients with SARS-COV-2 infection
- Tez No: 674507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya Sağlık Örgütü 31 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakaları bildirmiş olup etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir koronavirüs olarak tanımlanmıştır. Etken SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiş, hastalığın adı da COVID-19 olarak kabul edilmiştir. Başta kardiyovasküler hastalıklar, diyabet olmak üzere çeşitli kronik hastalıklar SARS-CoV-2 enfeksiyonu için risk faktörleri olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada da SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan hastalarda obstrüktif uyku apnesi (OUA), uyku kalitesi ve depresyon varlığının COVID-19 kliniği ile ilişkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 Kasım 2020-31 Ocak 2021 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi COVID-19 servisine yatan 103 hasta dâhil edilmiştir. Hastalara Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Berlin ve STOP-BANG anketleri, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Sonrasında anket alt grupları COVID-19 ile ilişkili hastalık ağırlığı, radyolojik tutulum yüzdesi, hastaların saturasyon değerleri, hastanede yatış süresi, yüksek doz steroid ve/veya tocilizumab kullanımı, yoğun bakım ihtiyacı, laboratuvar parametreleri gibi verilerle istatistiksel analizler yapılarak karşılaştırılmıştır. 103 hastanın 40'ı (%38,8) kadın, 63'ü (%61,2) erkektir. Çalışma sonucunda depresyon ile COVID-19 ilişkili hiçbir parametre ile anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The World Health Organization reported cases of pneumonia of unknown etiology in Wuhan, China on December 31, 2019, and the infectious agent was identified as a new coronavirus that was not previously detected in humans. The infectious agent was named as SARS-CoV-2, and then the name of the disease was accepted as COVID-19. Various chronic conditions, especially cardiovascular diseases and diabetes, have been identified as risk factors for SARS-CoV-2 infection. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the presence of obstructive sleep apnea (OSA), decreased sleep quality and depression in patients with SARS-CoV-2 infection and COVID-19 clinic. 103 patients hospitalized in the Gaziantep University Medical Faculty Hospital COVID-19 ward between November 1, 2020 and January 31, 2021 were included in the study. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Berlin and STOP-BANG questionnaires, Beck Depression Inventyory (BDI) were applied to the patients. Sub-groups of the questionnaires were compared by performing statistical analyzes with data such as disease severity associated with COVID-19, severity of radiological involvement, saturation values of patients, duration of hospitalization, need of high-dose steroids and/or tocilizumab, intensive care needs, and laboratory parameters. Of 103 patients, 40 (38.8%) were female and 63 (61.2%) were male. As a result of the study, no significant relationship was found with any of the parameters related to depression and COVID-19 ( >0.05).