The patentability of computer implemented inventions under European Union law
Bilgisayar tabanlı buluşların Avrupa Birliği hukukunda korunması
- Tez No: 674506
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yazılımın korunması veya diğer bir deyişle bilgisayar destekli buluşların fikri mülkiyet hukuku kapsamında korunması internetin de günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması ile, son birkaç yılın en çok tartışılan konulardan biridir. Bu durumun arkasındaki yegâne sebep, gün be gün önlenemez bir şekilde değişen teknolojidir. Teknoloji insanların hayal gücünün ötesinde gelişirken, hukuk kurallarının zamanla birlikte değişmek konusunda teknoloji kadar iyi olmadığını söylemek adil olacaktır. Hali hazırda geçerli olan yasal düzenlemelerin eldeki soruna pek de uygun olmadığı anlaşıldığında hukuk kuralları da değişim rüzgarına kapılmıştır. Bununla birlikte, her değişim, doğanın bir kanunu olarak beraberinde tartışmayı da getirir. Elinizdeki tezin konusu özellikle bu tartışmaya odaklanmakla birlikte, konunun oldukça geniş olması nedeni ile incelenen bölge Avrupa Birliği Hukuku ile sınırlı tutulmuştur. Tezin birinci bölümünde konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacı ile konu içerisinde geçen temel kavramların tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölüm, Avrupa Birliği ve uluslararası mevzuatlar hakkında tarihi çerçeveyi oluşturmaya ve güncel mevzuata ayrılmıştır. Son olarak hem Avrupa Patent Ofisinin hem de konunun ortaya çıkış noktası olması nedeni ile Amerika Birleşik Devletleri mahkemelerinin kararları üçüncü bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of computer-implemented inventions under intellectual property laws is one of the most debated and crucial topics in the age of World Wide Web. As the technology evolves with unprecedented speed, reaching far beyond of our collective imagination, it would be fair to say that current regulations are inadequate in intellectual property area. It is a pressing need to be on par with the latest decisions around the world for each country and authority. As a correspondence to this dire need, this thesis examines the recent actions taken on intellectual property laws in European Union. First chapter is allocated for terminology and the boundaries which have been determined for this work. Second chapter is devoted to cover historical background on European Union and international legislations. Finally, in the third chapter both the EPO and the USA courts' decisions are brought into spotlight. Up-to-date examples of case-specific decisions are discussed in order to provide a roadmap to any legislative authority in this uncharted area.