Türk ve Afgan hukukunda anonim şirketin organizasyonu ve yönetimi
Organization and method of joint stock company in Turkish and Afghan law
- Tez No: 674585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Anonim şirketler ticaret şirketlerinden biridir, bundan dolayı anonim şirketler ticaret şirketlerine ait Özellikleri göstermektedir. Anonim şirket tüzel kişiliğe sahiptir. Anonim şirketin tüzel kişilik kazanması için ticaret siciline kaydedilmesi gerekmektedir. Türk ve Afgan Hukuku arasından küçük farklar olmasına rağmen, anonim şirketler açısından genel olarak benzer yönler bulunmaktadır. Anonim şirketlerde kurucular veya şirketin ortakları ticari işlemleri yapmazlar. Anonim şirket işlerini organları ile gerçekleştirmektedir. Türk Ticaret Kanunu bakımından anonim şirketin zorunlu organları genel kurul ve yönetim kuruludur. Afgan Ticaret Kanunu uyarınca anonim şirketin organları genel kurul, yönetim kurulu ve denetim kuruludur. Genel kurul iki hukuki sisteme göre de olağan ve olağanüstü genel kurul olarak toplanmaktadır. Genel kurul pay sahiplerinden oluşmaktadır. Genel kurul belli zamanlarda toplantı yaparak karar almaktadır. Genel kurul daimi bir organ değildir. Ayrıca genel kurul, şirketin günlük işlerini yapması için yönetim kurulunu seçme görevini üstlenmektedir. Yönetim kurulu icrai ve daimi bir organdır. Yönetim kurulu şirketin temsilcisidir. Bununla birlikte, yönetim kurulu TTK'ya göre birden fazla kişiyle kurulabilir. Afgan Ticaret Kanunu bakımından yönetim kurulu en az üç üyeden kurulmaktadır. Yönetim kurulu ise şirketin memurlarını ve işçilerini atamaktadır. Yönetim kurulu şirket tarafından gerekli olan toplantılara katılabilir. Bu çalışmada şirketi yönetimi geniş anlamda kullanılmış olup, organizasonunu kapsamaktadır ve açıklamalarımız bu esas üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies are one of the commercial companies, so joint stock companies contain elements belonging to commercial companies. Joint stock company has a legal personality. For a joint stock company to gain legal personality, it must be registered in the trade registry. There are generally similar issues between Turkish and Afghan Law in terms of joint stock companies, however, there are minor differences. In joint stock companies, founders or owners of the company carry out commercial transactions. Joint stock companies carry out their business with their organs or bodies. The mandatory organs of a joint stock company in terms of the Turkish Commercial Code are the general assembly and the board of directors. In accordance with the Afghan Commercial Code, the organs of the joint stock company are the general assembly, the board of directors and the supervisory board. The Afghan Commercial Code does not use the word mandatory concerning the organs or bodies of the joint stock company. General assembly convenes as ordinary and extraordinary general assembly according to both legal systems. The general assembly consists of shareholders. The general assembly takes decisions while meeting at certain times. General assembly is not a permanent body. The general assembly selects the board of directors to do the daily work of the company. The board of directors is an executive and permanent body. The board of directors is the representative of the company. The board of directors can be established with more than one person according to the TCC. In terms of the Afghan Commercial Code, the board of directors should be composed of at least three members. Company officers and workers are appointed by the board of directors. The board of directors can attend the meetings required by the company.