Göç coğrafyası bağlamında Suriye'den yapılan göçlerin etkileri ve Türkiye örneği
In the context of migration geography effects of migrations from Syria and the case of Turkey
- Tez No: 674584
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAYA SANDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Suriye'de 2011 yılının mart ayında, iç karışıklıkların başlamasıyla birlikte milyonlarca Suriyeli yaşadığı alanı terk ederek ülke içeresinde farklı alanlara göç etmiş veya ülke sınırlarını aşarak farklı ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. İnsanlar ülke dışına göçte yasal süreçlerin yanında yasadışı yolları da takip etmek zorunda kalmışlardır. Türkiye'de bu göçten etkilenen ülkelerden birisi olmuştur. Çünkü Türkiye-Suriye sınırı 911 km'yi bulmaktadır ki bu durum iki ülkeyi de en uzun sınıra sahip komşu ülke durumuna getirmektedir. Türkiye-Suriye sınırı boyunca çok sayıda sınır kapısı bulunmaktadır. Türkiye savaştan etkilenen Suriyelilere açık kapı politikası izlemektedir. Bu sonuçlara göre Türkiye, Suriye'den en çok göç alan ülkelerden birisi olmuştur. Suriye'de iç karışıklıkların başlamasıyla günümüzde Türkiye, 3.682.448 Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmada amaç göç olayını, Suriye'den yapılan göçlerin sınır komşusu ülkelere olan etkilerini, göçmenlerin Türkiye'yi tercih sebeplerini ve göçün Türkiye'de oluşturduğu etkileri çeşitli yönleriyle (toplumsal, mekânsal, ekonomik) incelemektedir. Ayrıca çalışmada, ileriye yönelik öngörüler ve öneriler de bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the outbreak of internal disturbances in Syria in March 2011, millions of Syrians left their lands and migrated to different areas within the country or were forced to seek refuge in different countries by crossing the country's borders. During the migration, people had to follow illegal ways as well as legal procedures. One of the countries that affected by this migration was Turkey. And because of Turkish-Syrian border extends over a distance of 911 kilometers, it is considered the longest border compared to the neighboring countries. There are many crossing ways between Turkey and Syria along the border. Turkey follows an open door policy for Syrians who are affected by the war. According to this, Turkey is one of the areas that Syrians migrated to the most. Since the onset of internal disturbances in Syria, today Turkey has about 3.682.448 Syrians. The purpose of this study is the migration, the effects of migration on the neighboring countries, and its impact on these countries, the preference for immigrants to be in Turkey over other countries and the effects of migration on Turkey in its various aspects (social, spatial, and economic). In addition, the study provides forward-looking predictions and recommendations.