Tc99m-MAA sintigrafisinde SPECT/BT görüntülerine uygulanan foton atenüasyon ve saçılım düzeltmelerinin (AC ve SC) y-90 dozimetrisi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Effects of Scatter and Attenuation Correction on Internal Dosimetry Calculation for Radionuclide Therapy of Liver Tumor
- Tez No: 674620
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada karaciğer kanseri hastalarının tedaviye elverişli olup olmadıklarının tayini ve elverişlilerse uygun tedavi planını ALARA (As Low As Reasonably Achievable) prensibi ile hazırlamak için, hali hazırda rutin olarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Nükleer Tıp A.B.D'da uygulanmakta olan Y-90 dozimetrisinin ve sonuçlarının SPECT/BT görüntülerine uygulanan çeşitli düzeltmelerden nasıl etkilendiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Y-90 dozimetrisi yapmak amacıyla 18 hastaya (K/E:6/12); 3-6 mCi Tc-99m-MAA (Macroaggregated Albumin) uygulandı (kanser dokusunu besleyen artere enjekte edilerek) ve vücut taraması için yeni oluşturulan protokol (pencere piki:140keV, alt-üst pencere açıklığı:%15, çekim hızı:17cm/dk, çift başlı gama kamera dönü hızı: 25sn/projeksiyon, projeksiyon sayısı: 40projeksiyon/360o) kullanılarak hedef organ tarafından tutulum en yüksek olduğu zaman (enjeksiyondan 0,5 – 1 saat kadar sonra) SPECT/BT ile görüntüleme işlemi yapıldı. Görüntüler üzerinde uygulanan farklı görüntü iyileştirme metodları neticesinde tedavi için hastaya gereken aktivite miktarının hesaplanması (dozimetri) için MIRD yöntemi kullanıldı. Bulgular: Standart LSF ile AC-SC, NoAC-SC ve SC-WBS'den elde edilenler arasındaki ortalama sapmanın, sırasıyla; %-50 (-29/-71),%-32 (-8/-67), -%45 (-13/80) olduğu bulunmuştur. Gerekli Y-90 aktivitesi (GBq/Gy), AC-SC, NoAC-SC, SC-WBS görüntülerinden LSF'ler kullanılarak %2-11, %1-9 ve %2-7 azalmıştır. Tümör ve çevresindeki sağlıklı doku dozları AC-SC (SPECT/BT) ile 112±90 Gy ve 30±18 Gy/GBq, NoAC-SC (SPECT) ile 117±108 ve 30±22, NoAC-NoSC + LSF (SC-WBS) ile 110±100 ve 31±21 Gy/GBq, AC-SC + LSF (WBS) ile 106±84 ve 28±17 Gy/GBq, NoAC-NoSC + LSF (WBS) ile 90±85 ve 28±20 Gy/GBq olarak hesaplandı. Genel olarak, saçılma düzeltmesi olan ve olmayan sağlıklı doku ve tümör dozları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). Buna karşın, Akciğerlerin şant fraksiyonlarında ve akciğer dozlarında saçılma düzeltilmiş LSF yaklaşımı ve saçılma düzeltmesi olmayan standart yaklaşım arasında anlamlı bir fark görülmüştür. (p < 0.05) Sonuç: Bu çalışma, Y-90 terapisinde atenüasyon ve saçılma düzeltmelerinin; tümör ve çevresindeki parankim doza olan etkisinin oldukça düşük olduğunu, fakat akciğerlerde şant fraksiyonu ve doza olan etkisinin ise daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim It was aimed to analyse the impact of scatter and attenuation correction (AC) on lungs shunt fraction and liver components dose in 90Y dosimetry after intra-arterial injection of 99mTc-MAA. Material and Methods A cohort of 18 patients (F:5, M:15) was included in the current study. 99mTc-MAA activity (3-6 mCi) was intra-arterially administered to the targeted liver, followed by whole body scan (WBS) with peak-window at 140 keV (15% width), and down-scatter window. SPECT/CT scan was subsequently performed involving the lungs and liver regions with dual window scatter correction (SC). The lungs shunt fraction was calculated from the standard WBS, scatter corrected WBS, SPECT/CT with attenuation and scatter correction, and scatter corrected SPECT. The tumour and surrounding healthy tissue doses were estimated with different approaches including AC-SC (SPECT/CT), NoAC-SC (SPECT), NoAC-NoSC+LSF(SC-WBS), AC-SC+LSF (WBS), and NoAC-NoSC+LSF(WBS) Results It was found that the average deviation between the standard LSF and those obtained from AC-SC, NoAC-SC and SC-WBS was -50% (-29/-71), -32%(-8/-67), 45%(-13/80), respectively. The required 90Y activity (GBq/Gy) decreased by 2-11%, 1 9% and 2-7% with using LSFs from AC-SC, NoAC-SC, SC-WBS images. The tumour and surrounding healthy tissue doses were estimated as 112±90 Gy and 30±18 Gy/GBq by AC-SC (SPECT/CT), 117±108 and 30±22 by NoAC-SC (SPECT), 110±100 and 31±21 Gy/GBq by NoAC-NoSC+LSF(SC-WBS), 106±84 and 28±17 Gy/GBq by AC SC+LSF (WBS), while they were 90±85 and 28±20 Gy/GBq by NoAC-NoSC+ LSF(WBS).