Konjuge pnömokok aşısı olanlarda COVID-19 geçirme sıklığı
Frequency of COVID 19 disease in those who have conjuge pneumococ vaccine
  1. Tez No: 674628
  2. Yazar: AYŞE GİZEM EREN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: 31 Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde, yeni ortaya çıkan pnömoni vakaları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'ne bilgilendirmeler yapılmış, bilgilendirme sonucu 7 Ocak 2020'de virüs üzerinde yapılan çalışmalar virüsün genom dizilimi ortaya çıkarılmış ve koronavirüs ailesine bağlı yeni bir virüs SARS-CoV-2 literatüre girmiştir. Virüs neden olduğu Covid 19 hastalığı Nisan 2021 tarihi itibariyle tüm dünyada yaklaşık 140 milyon insanı enfekte etmiş ve 3 milyon insanın ölümüne neden olmuştur. Konjuge pnömokok aşılamasının özellikle 65 yaş ve üstü gruplarda ve bağışıklık sitemi baskılanmış hastalarda mortalite oranını düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Bu bilgilerin ışığında tezimizin amacı Konjuge pnömokok aşılaması yapılan kişilerde Covid-19 varlığını araştırmak ve SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş hasta grubunun özelliklerini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2019 yılı boyunca Konjuge Pnömokok Aşısı (KPA13) yaptırmış 327 hasta üzerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda şekillenmiş retrospektif kohort araştırması temelinde yürütülmüştür. Araştırma sürecinde hastalara ilişkin demografik ve genel hastalık bilgili toplanmış, toplanan veriler SPSS 20 paket programı ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 327 hastanın 182'si (%55.7) erkek, 145'i (%44.3) kadın olup, 301'inde (%92) ek hastalığa rastlanırken, en sık hastalıklar, kronik akciğer hastalığı (n=108, %33), hipertansiyon (n=101, %30.9), kronik kalp hastalığı (n=70, %21.4)'dır. Covid-19 şüphesi üzerine PCR testi yapılan 80 hastanın 10'unda (%3.1) Covid Pozitif sonucu gözlemlenmiş, 70'inde (%21.4) PCR testi negatif gelmiştir. Covid-19 olan 30 hastanın 18 (%5.5)'inin 7'sinde (%2.1) ateş, 14'ünde (%4.3) öksürük, 4'ünde (%1.2) dispne, 17'sinde (%5.2) halsizlik, 15'inde (%4.6) miyalji ve 2'sinde (%0.6) Gastrointestinal sistem olmak üzere farklı semptomlar gözlemlenmiştir; 12 hasta ise (%3.7) asemptomatikti. Vital bulgu olarak bu hastaların 2'sinde (% 0.6) takipne, 2'sinde (% 0.6) hipotansiyon, 1'inde (% 0.3) taşikardi ve 2'sinde (% 0.6) hipoksi gözlemlenmiştir. Ayrıca, Covid pozitif 30 hastanın 20'sine laboratuar testleri yapılmış olup, test sonucunda en sık 12'sinde (%3.7) CRP yüksekliği, 10'unda (%3.1) LDH yüksekliği ve 6'sında (% 1.8) anemi gözlemlenmiştir. Covid pozitif olan 30 hastaya yönelik yapılan incelemelerde 20 (% 6.1) hastada Toraks BT'de Covid-19 pnömonisi mevcuttur; 4'ü (%1.2) BT tutulumuna göre ağır Pnömoni (multilober ve yaygın tutulumu olan), 11'i (%3.4) tipik, 6'sı (%1.8) kuşkulu, 3'ü (%0.9) negatif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu hastaların 10'unda (%3.1) buzlu cam, 5 (%1.5) hastada buzlu cam ve konsolidasyon, 1 (%0.3) hastada buzlu cam ile beraberinde hava bronkogramı, 1 (%0.3) hastada buzlu cam, konsolidasyon ve kaldırım taşı görünümü gözlemlenmiş olup diğer 3 (%0.9) hasta ise negatiftir, SARS-CoV-2 ile enfekte 30 hastanın 2'sinde (%0.6) yoğun bakım, mekanik ventilatör ile takibi yapılmış olup hastaların 2'sinin de ex olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu bilgilere ek olarak alt problem durumlarına yönelik yapılana ilişkisel temelli analiz (Ki-Kare) sonuçları incelediğinde yalnız Covid-19 ile yaş değişkeni arasında anlamlı ilişki gözlemlenmiştir (p=0.049). KPA-13 ile aşı olan 65 yaş altındaki bireylerde, 65 yaş üstüne göre Covid-19 öyküsü istatistikî açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Covid-19 ve Pnömokok Pnömonisi ortak risk grupları literatür temelinde incelendiğinde 65 yaş ve üstü kişilerde ileri yaş ve komorbidite oranlarının da artışı ile mortalite ve şiddetli hastalık olasılığının arttığı görülmektedir. Çalışmamız literatür ile uyumlu olarak pnömokok aşısı olmuş 65 yaş ve üstü kişilerde Covid-19 görülme oranının düşük olduğu sonucunu vermektedir. Bu durum özellikle 65 yaş üstü kişilerin pnömokok aşısı olmalarının Covid 19 geçirme riskini azaltarak mortalite oranlarının düşürülmesinde etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Özetlenecek olunursa literatür temelinde Covid-19 65 yaş üstü kişilerde daha mortal daha ağır seyrettiği vurgulanmakta ve ayrıca daha fazla yoğun bakım yatışı gerektirmektedir. Bu nedenle 65 yaş üstü bireylerin Pnömokok aşısı ile korunması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: On December 31, 2019, in Wuhan, China's Hubei province, information was made to the World Health Organization about the new cases of pneumonia, and the studies conducted on the virus on January 7, 2020, revealed the genome sequence of the virus and is linked to the coronavirus family. A new virus SARS-CoV-2 has entered the literature. Covid 19 disease caused by the virus infected approximately 140 million people all over the world as of April 2021 and caused the death of 3 million people. It shows that conjugated pneumococcal vaccination decreases the mortality rate, especially in the age group 65 and over and in patients with suppressed immune system. In the light of this information, the aim of our thesis is to investigate the presence of Covid-19 in people who have been given conjugated pneumococcal vaccination and to examine the characteristics of the patient group infected with SARS-CoV-2. Method: This study was carried out on the basis of a retrospective cohort study formed in line with the information obtained from 327 patients who had Conjugated Pneumococcal Vaccine (KPA13) at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital throughout 2019. During the research process, demographic and general disease information about the patients was collected and the collected data were analyzed with the SPSS 20 package program. Results: Of the 327 patients included in the study, 182 (55.7%) were male, 145 (44.3%) were female, 301 (92%) had additional diseases, while the most common diseases were chronic lung disease (n = 108,%). 33), hypertension (n = 101, 30.9%), chronic heart disease (n = 70, 21.4%). Covid-19 positive results were observed in 10 (3.1%) of 80 patients who had a PCR test on suspicion of Covid-19, and the PCR test was negative in 70 (21.4%). In 18 (5.5%) of 30 patients with Covid-19, 7 (2.1%) had fever, 14 (4.3%) had cough, 4 (1.2%) had dyspnea, 17 (5.2%) had weakness, 15 Different symptoms were observed, including myalgia in 2 (4.6%) and the gastrointestinal tract in 2 (0.6%); Twelve patients (3.7%) were asymptomatic. As vital signs, 2 (0.6%) of these patients had tachypnea, 2 (0.6%) hypotension, 1 (0.3%) tachycardia and 2 (0.6%) hypoxia. In addition, laboratory tests were performed on 20 of 30 Covid-positive patients, and as a result of the test, high CRP was observed in 12 (3.7%), high LDH in 10 (3.1%) and anemia in 6 (1.8%). In examinations made for 30 patients with Covid-positive, 20 (6.1%) patients had Covid-19 pneumonia in Thorax CT; 4 (1.2%) were evaluated as severe pneumonia (with multilobar and diffuse involvement), 11 (3.4%) typical, 6 (1.8%) suspicious, 3 (0.9%) negative according to CT involvement. In addition, ground glass in 10 (3.1%) of these patients, ground glass and consolidation in 5 (1.5%) patients, air bronchogram with ground glass in 1 (0.3%) patient, ground glass, consolidation and paving stone in 1 (0.3%) patient. Its appearance was observed and the other 3 (0.9%) patients were negative. 2 (0.6%) of 30 patients infected with SARS-CoV-2 were followed up with intensive care, mechanical ventilation, and it was found that 2 of the patients were dead. In addition to this information, when the relational based analysis (Chi-Square) results for sub-problem situations were examined, a significant relationship was observed only between Covid-19 and the age variable (p = 0.049). The history of Covid-19 was found to be statistically significantly higher in individuals under the age of 65 who were vaccinated with KPA-13 compared to the age of 65. Conclusions: When the common risk groups of Covid-19 and Pneumococcal Pneumonia are examined on the basis of the literature, it is seen that the possibility of mortality and severe disease increases with the increase in advanced age and comorbidity rates in people aged 65 and over. Our study concludes that the incidence of Covid-19 is low in people aged 65 and over who have received pneumococcal vaccine in accordance with the literature. This situation reveals that the pneumococcal vaccine of people over the age of 65 may be effective in reducing mortality rates by reducing the risk of Covid 19. To summarize, on the basis of the literature, it is emphasized that Covid-19 is more severe in people over 65 years of age and also requires more intensive care admissions. For this reason, it is very important to protect individuals over the age of 65 with Pneumococcal vaccine.