Süperfisyal femoral arter lezyonlarında endovasküler tedavi yöntemi olarak aterektomi, stent ve ilaçlı balon anjioplasti sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of atherectomy, stent and medicated balloon angioplasty results in endovascular treatment in superficial femoral artery lesions
  1. Tez No: 661828
  2. Yazar: EDA KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada akut kritik bacak iskemisi belirtileri ile hastaneye başvuran ve yapılan incelemelerde periferik arter hastalığı tanısı konmuş ve tedavisinde süperficial femoral artere endovasküler girişim uygulanmış hastaların, tedavi sonrasındaki süreçte ayak bileği-brakial arter indeksi (ABI) ölçümleri ve şikayetleri değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucu endovasküler tedavi yöntemleri arasında süperficial femoral arter içi açıklığını sağlama ve devam ettirmeye yönelik etkinliklerinin saptanması amaçlandı. Hastaların demografik risk faktörleri; yaşı, cinsiyeti, kronik böbrek yetmezliği (KBY), koroner arter hastalığı (KAH), diyabetus mellitus (DM), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), hipertansiyon (HT), serebrovasküler hastalık (SVH), hiperlipidemi (HL), sigara kullanımı, kullandığı ilaçlar, ağrı ve yürüme mesafeleri sorgulandı, laboratuvar tetkikleri yapıldı. 6 aylık kontrol izlemine alınan hastaların 3 ay ara (1. ölçüm, 2. ölçüm, 3.ölçüm ) ile ayak bileği- brakial arter indeksi ölçümleri değerlendirildi. Çalışmaya katılan 62 hastanın, ayak bileği- brakial arter indeksi ölçümlerinin değerlendirilmesi sonucu uygulanan endovasküler tedavi girişimlerinin arasında süperficial femoral arter içi açıklığını sağlama ve devam ettirmeye yönelik etkinliklerinin aynı olduğu aralarında anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Ayak bileği- brakial arter indeksine ek olarak ağrı, yürüme mesafesi ve ampütasyon gerçekleşmesi şikâyetlerinden elde edilen verilerin değerlendirilmesi de endovasküler tedavi girişimleri arasında fark olmadığını destekler niteliktedir. Yapılan araştırma nihayetinde periferik arter hastalığı tanısı almış olan hastalarda süperficial femoral artere uygulanacak olan endovasküler tedavi girişimlerinin yararlılıkları eşdeğer olduğundan, hastanın hekim tarafından değerlendirilmesi sonucu hasta için en uygun olan endovasküler girişime karar verilip, ivedilikle uygulanabileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the ankle-brachial artery index (ABI) measurements and complaints of patients who were admitted to the hospital with symptoms of acute critical leg ischemia and who were diagnosed with peripheral artery disease in the examinations and who had undergone endovascular intervention to the superficial femoral artery were evaluated. As a result of the evaluation, it was aimed to determine the effectiveness of the endovascular treatment methods in providing and maintaining the superficial femoral artery patency. Demographic risk factors of the patients; age, gender, chronic renal failure (CRF), coronary artery disease (CAD), diabetes mellitus (DM), chronic obstructive pulmonary disease (COPD), hypertension (HT), cerebrovascular disease (CVD), hyperlipidemia (HL), smoking The medications he used, pain and walking distances were questioned, laboratory tests were performed. . The ankle-brachial artery index measurements were evaluated at 3-month intervals (1st measurement, 2nd measurement, 3rd measurement) of the patients who were followed-up for 6 months. As a result of the evaluation of the ankle-brachial artery index measurements of 62 patients participating in the study, it was found that the efficacy of endovascular treatment attempts to maintain and maintain the superficial femoral artery patency was the same, and there was no significant difference between them. In addition to the ankle-brachial artery index, evaluation of the data obtained from the complaints of pain, walking distance and amputation also supports that there is no difference between endovascular treatment interventions. At the end of the study, it was concluded that the endovascular treatment interventions to be applied to the superficial femoral artery in patients diagnosed with peripheral artery disease are equivalent, and as a result of the evaluation of the patient by the physician, the most appropriate endovascular intervention can be decided and appliedimmediately.