Ratlarda sisplatin ile oluşturulan nörotoksisiteye karşı protokateşuik asitin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of protocatechuic acid against cisplatin-induced neurotoxicity in rats
  1. Tez No: 674680
  2. Yazar: ÖZGE KEREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, DOÇ. DR. LEYLA MİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sisplatin, çeşitli malign tümörlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan kemoterapötik bir ajandır. Bu çalışmanın amacı başlıca antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri bulunan protokateşuik asitin ratlarda sisplatin ile oluşturulan nörotoksisitede beyin üzerindeki potansiyel koruyucu etkilerinin belirlenmesidir. Kırk adet rat dört gruba ayrıldı. 1-Kontrol grubu: 5 hafta boyunca fizyolojik tuzlu su (% 0.9) oral olarak verildi. 2-Protokateşuik asit (PCA) grubu: 5 hafta boyunca protokateşuik asit 100 mg/kg/gün dozunda oral olarak uygulandı. 3-Sisplatin (CIS) grubu: 5 hafta süresince, 2. haftadan itibaren haftada bir kez sisplatin 5 mg / kg/ hafta dozunda i.p. olarak uygulandı. 4-Protokateşuik asit+ Sisplatin (PCA+CIS) grubu: Ratlar 5 hafta boyunca günlük olarak protokateşuik asit oral olarak (100 mg/kg/gün dozunda) ve ilaveten 2. haftadan itibaren haftada bir kez sisplatin i.p. olarak (5 mg / kg/ hafta dozunda) uygulandı. Deneme sonunda dekapitasyon yoluyla sakrifiye edilen hayvanların beyin dokuları kafatasından çıkarıldı ve beyin sagital olarak ikiye bölündü. Bir yarısı histopatolojik incelemeler için, diğer yarısı ise ELISA'da TAC, TOS, TNF-α, IL-6, IL-1β, asetilkolinesteraz, glutamat, GABA, dopamin analizleri için kullanıldı. Alınan antikoagülanlı kanlarda hematolojik parametreler olarak WBC, RBC, hemoglobin ve hematokrit düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a chemotherapeutic agent widely used in the treatment of various malignant tumors. The aim of this study is to determine the potential protective effects of protocathechic acid, which has mainly antioxidant and anti-inflammatory properties, on the brain in neurotoxicity induced by cisplatin in rats. Forty rats were divided into four groups. 1-Control group: Physiological saline (0.9 %) was given orally for 5 weeks. 2- Protocatechuic acid (PCA) group: Protocatechuic acid was administered orally at a dose of 100 mg / kg / day for 5 weeks. 3-Cisplatin (CIS) group: 5 mg / kg / week of cisplatin was administered intraperiteonally once a week starting from the second week for 5 weeks. 4- Protocatechuic acid + Cisplatin (PCA + CIS) group: The rats were given protocatechuic acid orally (at a dose of 100 mg / kg / day) daily for 5 weeks and additionally, cisplatin i.p. (at a dose of 5 mg / kg / week) once a week starting from the second week. At the end of the experiment, the brain tissues of the animals sacrificed by decaptation were removed from the skull and the brain was divided into two as sagittal. One half was used for histopathological examinations and the other half was used for TAC, TOS, TNF-α, IL-6, IL-1β, acetylcholinesterase, glutamate, GABA, dopamine analyzes in ELISA. WBC, RBC, hemoglobin and hematocrit levels were measured as hematological parameters in the blood with anticoagulants.