Deneysel kafa travmasında takrolimus'un histopatolojik etkinliğinin araştırılması
Tacrolymus in experimental head trauma research of histopathological effectiveness
  1. Tez No: 674689
  2. Yazar: ALİ ATADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda Deneysel kafa travması oluşturulan sıçanlarda, bir immunsupresif ajan olan Takrolimus'un (FK506) oluşacak sekonder beyin hasarına karşı koruyucu etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Sekonder beyin hasarı, beyin dokusunda oluşacak gliosizin GFAP boyanması sonrası Immun Reaktivite Skoru (IRS) ile değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod: Bu deneyde 40 adet Sprague-Dawley tipi 250-350 gr ağırlığında 10-12 haftalık sıçanlar cinsiyet seçimi yapılmaksızın kullanılmıştır. Her grupta 8 sıçan olacak şekilde 5 gruba ayrılan denekler, uygun şartlarda kafa travması oluşturulduktan 1 ay sonra sakrifiye edilerek beyinleri en blok olarak çıkarıldı ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Tüm grupların histopatolojik IRS değerleri Kruskal Wallis varyans analizi ile değerlendirildiğinde tüm gruplar arasında istatistiki farkların olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to investigate the protective effect of Tacrolimus (FK506), an immunosuppressive agent, against secondary brain damage in rats with experimental head trauma. Secondary brain injury was evaluated by the Immun Reactivity Score (IRS) after GFAP staining of gliosin that will occur in the brain tissue. Material and method: In this experiment, 40 Sprague-Dawley rats weighing 250-350 g were used without gender selection. The subjects, divided into 5 groups with 8 rats in each group, were sacrificed 1 month after head trauma under appropriate conditions, their brains were removed en bloc and evaluated histopathologically. Findings: When histopathological IRS values of all groups were evaluated by Kruskal Wallis analysis of variance, it was observed that there were statistical differences between all groups.