Farklı kalınlıklarda hazırlanan monolitik restorasyonların kırılma direncinin ve renk değişikliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance and color change of monolithic restorations with different thicknesses
  1. Tez No: 674690
  2. Yazar: ERKİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT ŞERMET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında termal döngü uygulanan, değişen kalınlıklarda ve farklı materyallerden üretilen monolitik restorasyonların kırılma direnci ve renk değişikliği incelenmiştir. Anatomik olarak diş hazırlığı gerçekleştirilmiş akrilik diş (26 numara, Fraseco) bilgisayar destekli tasarım ve üretim modeliyle çoğaltılmıştır. Kuronların oklüzal kalınlıkları 1 mm ve 1,5 mm olarak iki farklı tasarımda üretilmiştir. Aksiyal duvarlar ise renk değişiminin aynı kalınlıkta değerlendirilmesi nedeniyle 1 mm olarak tasarlanmıştır. Simante edilen kuronların değişikliği değerlendirilmek amacıyla termal döngü öncesi ve sonrasında spektrofotometre ile renk ölçümü gerçekleştirilmiştir. Aynı örneklere sahip diğer gruplarda termal döngü uygulanmamış örnekler ile termal döngü uygulanmış örneklerin kırılma direnci ölçülmüş ve N olarak kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın sonucunda tüm materyallerde gerçekleşen renk değişikliği kabul edilebilir eşik değerinin altında bulunmuştur. GC Cerasmart (C) ile Vita YZ XT (XT) ve Vita YZ T (T) arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. (C) ile Vita Suprinity (S) arasındaki fark anlamlı değildir. Materyallerinin ΔE00 değerleri; 1,56 (C), 0,95 (XT), 1 (T) ve 1,19 (S) olarak bulunmuştur. Termal döngü sonucu kırılma direnci değerlendirildiğinde, sadece (T) materyalinin 1 mm oklüzal kalınlıkta hazırlanan örneğindeki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Materyal kalınlığının artması ile (C) materyali hariç diğer gruplarda kırılma direncindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 1 mm ve 1,5 mm kalınlıktaki (S) materyalinin kırılma direnci diğer tüm materyallerden düşük ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışma sonucunda tüm materyaller kabul edilebilir renk uyumu aralığında bulunmuş ve kullanımı uygun görülmüştür. 1 mm oklüzal kalınlıkta (S) materyalinin arka bölge restorasyonlarında kullanımı uygun bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fracture resistance and color change of monolithic restorations produced from different materials and with varying thicknesses, in which thermal cycles were applied, were examined. Anatomically prepared acrylic tooth (number 26, Fraseco) was reproduced CAD/CAM. The occlusal thicknesses of the crowns are produced in two different designs as 1 mm and 1.5 mm. Axial walls, on the other hand, are designed as 1 mm, due to the evaluation of the color change at the same thickness. In order to evaluate the change of the cemented crowns, color measurement was performed with a spectrophotometer before and after the thermal cycle. The fracture resistance of the non-thermal cycled samples and the thermal cycled samples were measured and recorded as N. As a result of the study, the color change in all materials was found below the acceptable threshold value. The difference between GC Cerasmart (C) and Vita YZ XT (XT) and Vita YZ T (T) was found to be statistically significant. The difference between (C) and Vita Suprinity (S) is not significant. ΔE00 values of the materials; It was found to be 1.56 (C), 0.95 (XT), 1 (T) and 1.19 (S). When the fracture resistance was evaluated as a result of thermal cycling, the difference was found to be statistically significant only in the sample of (T) material prepared in 1 mm occlusal thickness. With the increase in material thickness, the fracture resistance was found to be statistically significant in all groups except (C). The fracture resistance of 1 mm and 1.5 mm thick (S) material was lower than all other materials and statistically significant. As a result of the study, all materials color change were found acceptable and were found suitable for use. The material (S) with 1 mm occlusal thickness has not been found suitable in posterior restorations.