Evaluation of the water-food nexus with the focus on agricultural water management in the upper Sakarya watershed
Su-gıda bağının yukarı Sakarya havzasında tarımsal su yönetimi odaklı değerlendirilmesi
- Tez No: 674735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, su ve gıda (tarım) bağlantısı arasındaki etkileşimleri araştırmakta ve Yukarı Sakarya Nehir Havzası'ndaki tarımsal üretim için sürdürülebilir su yönetimine odaklanan alternatif senaryoları değerlendirmektedir. Bu amaçla, tüm sektörler tarafından talep, arz ve deşarj gibi girdi ve çıktılar dikkate alınarak çalışma dönemi (2004-2016) için yüzey suyu ve yeraltı suyu kaynakları üzerindeki baskılar belirlenmektedir. Arz ve talep dinamikleri üzerindeki etkilere odaklanılarak, tarım sektöründeki yönetim senaryolarının etkinliği WEAP modeli kullanılarak değerlendirilmektedir. Talep odaklı yönetim senaryoları kapsamında, sulama teknolojisindeki iyileştirmeleri, ürün desenine ilişkin değişiklikleri ve su tasarrufuna yönelik sulama stratejilerini içeren çeşitli teknik önlemler önerilmektedir. Senaryo analizi, arz ve talebin birbiriyle orantılı olarak azaldığını, ve bunun sonucunda yüzey suyu güvenilirliğinin nispeten daha düşük bir oranda arttığını göstermiştir. Yoğun su gerektirmeyen mahsuller tercih edildiği ve verimli sulama teknikleri ile eksik sulama programları benimsendiği taktirde, su ve gıda (tarım) sürdürülebilirliğine olanak sağlandığı öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the tradeoffs between water and food (agriculture) nexus and evaluates alternative scenarios focusing on sustainable water governance for agricultural production in Upper Sakarya Basin. For this purpose, pressures on surface water and groundwater resources are determined for the study period (2004-2016) by considering inputs and outputs such as demand, supply, and discharge by all sectors. With concentrating on the impacts on demand and supply dynamics, the effectiveness of management scenarios in the agricultural sector is evaluated using the WEAP model. Demand-oriented management scenarios propose various technical measures that include improvements in irrigation technology, shifts in the cropping pattern, and conservative irrigation strategies. Scenario analysis has shown that demand and supply decline in proportion to each other, resulting surface water reliability to rise at a relatively lower rate. It is suggested that water and food (agriculture) sustainability is facilitated when less water-intensive crops are favored and efficient irrigation techniques and deficit irrigation programs are adopted.